Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Grayscale’in Digital Large Cap fonuna onay: Artık SEC’ye rapor verecek

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi konumundaki Grayscale, Digital Large Cap Fonu'nun artık ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) rapor veren bir şirket haline geldiğini duyurdu.

grayscale

Son dönemin en çok tartışılan ve Bitcoin fonu sebepli, en büyük kripto paranın fiyatına etki edip etmeyeceği merakla beklenen şirketlerinden biri olan Grayscale, Digital Large Cap Fonu’nu SEC’ye rapor veren bir şirket haline getirdi.

Fon, Grayscale’in, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’na tâbi şekilde SEC’ye rapor veren bir şirket durumuna gelen ilk çeşitlendirilmiş dijital para yatırım fonu oldu. Hatırlanacağı üzere şirket, SEC’ye bu konudaki başvurusunu Mayıs ayında yapmıştı.

Dijital yatırım şirketi ayrıca yaptığı açıklamada, aynı başvurununun Bitcoin Cash, Ethereum Classic ve Litecoin fonları için yapıldığının da bilgisini verdi. Bilindiği üzere, Digital Large Cap Fonu’nundan önce Grayscale’in Bitcoin ve Ethereum Trust’ları da SEC’ye rapor sunuyordu.

“Dijital para ekosistemine katılım ve yeni talep artıyor”

Grayscale Yatırım’ın hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Salm konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Grayscale şirketi, tüm yatırımcılara, şu an bile çok sıkı olan ve tüm ürünlerimizin sonuna kadar bağlı olduğu kuralların yanında, daha şeffaf bir raporlama düzeni sunmayı amaçlamaktadır. Ürünlerimizi, yatırımcılarımızın isteği doğrultusunda daha yüksek bir standarda taşıyoruz çünkü bu onların hak ettiği bir durum. Digital Large Cap Fonu’nun, SEC’ye rapor sunan üçüncü şirketimiz olması, daha çok yatırımcının büyüyen dijital para ekosistemine dahil olmak istediğini gösteriyor”

ETF konusunda önemli bir gelişme

Hatırlanacağı üzere Grayscale Nisan ayındaki bir değerlendirme yazısında, dijital para yatırım ürünlerini ileriye taşıma amaçlı, ETF başlatma yol haritası açıklamıştı. Kısacası şirket Bitcoin Trust’ını bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek istediğinden bahsetmişti. İşte bu adım, ETF yolunda çok önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Satış süresi 12 aydan 6 aya düştü

Grayscale Digital Large Cap Fonu, bundan sonra Borsa Yasası kapsamında diğer tüm yükümlülüklere uymasının yanısıra raporlarını ve finansal tablolarını SEC’ye sunacak. Bununla birlikte, SEC’ye rapor veren bir şirket olduğu için 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası yürürlüğe girecek ve fonun akredite yatırımcıları 12 ay yerine artık 6 ayda fonlarını satabilecekler.

Digital Large Cap Fonu sayesinde birçok yatırımcı, bu ürünleri gerçekten almadan onlara yatırım yapma fırsatına sahip oluyor. 9 Temmuz Cuma günü itibariyle fonun içindeki varlık dağılımı ise şu şekilde:

% 67.49 Bitcoin,
%25.35 Ethereum,
% 4.30 Cardano,
%1.03 Bitcoin Cash,
%0.96 Litecoin,
%0.87 Chainlink…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl