Grayscale’in GBTC hisselerinde tarihi düşüş: Yüzde 35 indirimli satılıyor

Kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımına dolaylı yoldan da olsa en güvenli şekilde ulaştıkları GBTC hisseleri tarihi bir dönemden geçiyor. Hisseler spot Bitcoin fiyatının %35 altında işlem görüyor.

En büyük Bitcoin fonu olan GBTC’deki indirim oranı artmaya devam ediyor. Grayscale’in 2013’te başlattığı fon, olması gereken fiyatın %35 oranında indirimli fiyattan işlem görüyor.

Şu ana kadarki en yüksek indirim

Fiyatlardaki bu negatif prim GBTC tarihinin de en yüksek indirimi olarak ön plâna çıkıyor. Yani bugün GBTC vasıtasıyla bir Bitcoin almak isteyen bir yatırımcı şu anki fiyat olan 20 bin dolar yerine, yaklaşık 13 bin 300 dolar ödeyerek benzer bir yatırıma sahip olabilir.

GBTC hisselerinin 2015’ten bu yana prim ortalaması ise +%20 seviyesinde. Bir GBTC hissesi normal şartlarda 18.45 dolardan işlem görmesi gerekirken şu anda bu fiyat 12.02 dolar. Fiyatın ciddi şekilde indirimde olmasının sebebi ise Grayscale’in sürekli işlem yapma izni vermemesinden kaynaklanıyor. Şirket GBTC alım ve satımlarına belirli dönemlerde izin veriyor ve kilitler açılmadan GBTC hisseleri satılamıyor. Dolayısıyla alınan Bitcoin’ler aynı kolaylıkta satılamayabiliyor.

Fiyatlar düştü, ETF ise çıkmadı

GBTC hissselerindeki düşüşün en büyük sebeplerinden bir tanesi de tabii ki Bitcoin fiyatındaki düşüşün Grayscale’e olan ilgiyi de azaltmış olması… Bitcoin fiyatını direkt olarak etkileyebilecek olan bir başka sebep ise SEC’nin spot Bitcoin ETF taleplerini şu ana kadar kesin bir dille reddetmesi… Bilindiği üzere Grayscale bu konuda birçok kez açıklama yapmış ve talepte bulunmuştu. Şirket, son talebinin de reddedilmesi üzerine Haziran ayında SEC’yi dava etmişti.

GBTC hisselerinin fiyatları Bitcoin’in spot fiyatındaki oynamalara göre de değişiyor. Özellikle Bitcoin’e ilginin yoğun olduğu ve fiyatların arttığı dönemlerde GBTC hisseleri bugünkü durumun aksine normal fiyatın çok daha üstünde alınıp satılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl