GUBRF neden düşüyor? Düşüş nereye kadar sürecek?

gubrf hisse neden düşüyor

Borsa İstanbul’un güvenli limanı olarak bilinen BIST 30 endeksinde yer alan Gübre Fabrikaları güveni boşa çıkardı. Son beş yılda 3 liradan 400 liraya kadar yükselen GUBRF hissesi Aralık ayının başından bu yana süren düşüşle 212 liraya indi. Peki Gübre Fabrikaları hissesi neden böyle sert bir düşüş yaşadı?

SPK bedelsiz sermaye artırımı talebini reddetti

Gübre Fabrikaları (GUBRF) %300 oranındaki bedelsiz sermaye artırım talebinin SPK tarafından kabul edilmediğini duyurdu. SPK, şirketin İran’daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya’nın devam eden davasına kaynak ayırıp ayırmayacağının belirsizliği nedeniyle başvuruyu reddettiğini açıkladı.

Yatırımcıda şok etkisi yaratan bu haberin ardından uzun zamandır bedelsiz beklentisi ile yükselişini sürdüren hissede çöküş başladı.

Bilançoda istikrarsızlık dikkat çekiyor

Gübre Fabrikaları (GUBRF) bilançosunda uzun zamandır süregelen bir istikrarsızlık söz konusu. Şirket son 4 bilanço döneminin üçünde net kar üretememişti. 2023/3 bilançosu olan son bilançoda ise 565 milyon net kar açıklamıştı. GUBRF hissesi bilanço açıklandığı gün 261 FK ve 17 PD/DD oranı ile fiyatlanıyordu.

Piyasada 261 FK oranına sahip bir şirket hissesi almanın riskli olduğu vurgusu sık sık yapılsa da bedelsiz beklentisi hissedeki talebin yüksek olmasını sağlıyordu. SPK şirketin bedelsiz başvurusunu reddedince ise korkulan son geldi.

18 Aralık günü yani bu haftanın başında gelen kötü haberle hisse taban oturdu. 4 gündür taban taban ilerleyen hisse son dönemdeki düşüşün sadece %40’lık kısmını bu haftada yaşadı.

Küçük yatırımcıda sinirler gerildi

Sosyal medyada pek çok GUBRF yatırımcısı şirkete isyan etti. Tabana oturan hissede satış yapamayan yatırımcılar uzman ve analistlere de çıkıştı. Sermaye piyasalarının bilinen simalarından Perihan Tantuğ ile anonim bir hesap arasındaki diyalog dikkat çekti.

Tantuğ’un televizyon programında Gübre Fabrikaları hissesi analiz edilirken gülümsemesine sinirlenen yatırımcı X’te Tantuğ’a çıkıştı. Tantuğ ise anonim kullanıcının bu çıkışını yanıtsız bırakmadı ve “Size Gübre’yi ben aldırmadım. Her sabah vadelisini verip, long’da kalan eksiye geçti diye konuşuyorum. Sıkıntıyı dile getiriyorum. Gidin hıncınızı başkasından çıkarın, terbiyesizlik yapmayın yeter!” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Erol Yanıtla

    Bu ülkede olmadık kişiler olmadık makamlara gelebiliyorsa standartlardan bahsetmek çok ilericilik olur.