Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Güney Afrika’da uluslararası borsalardan kripto para alımlarına engel

Dünyada kripto paralara engel getirilen ülkelere Güney Afrika da eklendi. Geçtiğimiz günlerde kripto paraları regüle etmek için bir mâli birim kurulan ülkede bazı bankalar uluslararası borsalarda alım işlemlerine engel olmaya başladı.

Birçok ülke gibi CBDC çalışması yapan ve artan dolandırıcılık olayları sebebiyle de kripto paraları regüle etmek isteyen Güney Afrika’da bazı bankaların kripto para alım işlemlerine engel olduğu belirtildi.

Regülasyonlar sebebiyle…

Yerel medyadaki haberlere göre; bazı bankalar kredi kartı ve debit kart ile kripto para alınmasına izin vermemeye başladı. Örnek olarak ülkenin en büyük şehirlerinden Johannesburg merkezli Absa bankasının kartlarıyla Binance üzerinden kripto para alımı yapılmak istendiğinde müşterilere hata kodu gönderiliyor ve istenilen işlem yapılamıyor. Absa’dan daha sonra yapılan açıklamada ise Güney Afrika Merkez Bankası’nın regülasyon kuralları sebebiyle bu engellemelerin yapıldığı belirtildi.

Güney Afrika Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde ise “Şu andaki regülasyonlar, açık bir şekilde kripto varlık almak için sınırötesi ödeme yapılmasına ya da dış ülke borsalarında işlem yapılmasına izin vermemektedir. Mali Denetim Departmanı’nın bu tür işlemleri onaylaması mümkün değildir” yazılması dikkat çekiyor.

Kademeli şekilde regülasyon geliyor

Bu tür uygulamaların ülkenin kripto para endüstrisinde yeni endişelere yol açabileceği belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere sadece birkaç hafta önce Finansal Sektör Yürütme Otoritesi, kripto varlıkları kademeli şekilde regüle edeceğini açıklamıştı.

“Devletlerarası Fintech Çalışma Grubu” adındaki bir departman da yayımladığı bir yazı ile, kripto varlık hizmet sağlayıcılarına kara para aklama karşıtı kurallar getirilmesini ve sınır ötesi finansal akışların izlenmesini tavsiye etmişti.

Güney Afrika ayrıca merkez bankası dijital para (CBDC) çalışmaları yaptığını da duyurmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl