Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Güney Afrika’dan kripto paralara regülasyon hamlesi

Güney Afrika, son dönemlerde artan dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek ve sınır ötesi ödeme akışlarını kontrol etmek amacıyla mâli bir denetleme birimi kurarak kripto paraları kademeli olarak regüle etmeyi düşünüyor.

Kripto paraların her geçen gün finans dünyasından anaakım kullanıma geçmesi, bu alanda hizmet veren şirketlerin de daha sıkı kontrol edilmelerine neden oluyor. Afrika’nın en gelişmiş ekonomisi olarak görülen Güney Afrika’da artan dolandırıcılık vakaları ve geçen sene büyük bir Bitcoin alım satım platformunun çökmesi ülkenin yetkililerini de harekete geçirmişti. Güney Afrika’nın en büyük dolandırıcılık olayı olarak görülen bu çöküşten sonra önlemler artırılmıştı.

“Hala çok riskli ve volatil”

Cuma günü ise ülkenin Devletlerarası Fintech Çalışma Grubu çok daha sert önlemlerin yolda olduğunu belirten bir açıklama yaptı:

“Kripto varlıklar artık Güney Afrika regülasyon çerçevesine girecek. Bunu kademeli ve yapılandırarak hayata geçireceğiz. Öte yandan regülasyonlar olsun ya da olmasın kripto varlıklar doğaları gereği çok volatil ve çok risklidir.”

“Finansal okur-yazarlık…”

Devletlerarası Fintech Çalışma Grubu yaptığı çalışmada şu anda 25 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Dosyada kurumların iş birliği içinde çalışmasının önemine değinilirken, kripto paralara yatırım yapanların mutlaka finansal okur-yazarlık seviyelerini artırmaları gerektiği vurgulandı.

Güney Afrika CBDC’si de geliyor

2021’in Ocak ayında Güney Afrika’daki günlük kripto para işlem hacmi ilk kez 2 milyar rand’ı (yaklaşık 147 milyon dolar) aşmıştı. Bu rakam da, regülasyonların kısıtlı olduğu ülkede ciddi bir kripto para ilgisinin olduğunu gösteriyor. Ülkenin merkez bankası geçen ay, perakende kullanıcılar için bir CBDC çalışması yaptıklarını açıklamıştı.

Çalışma grubunun raporunun Finansal Sektör Uygulama Departmanı’nın da yol haritasını belirleyeceği aktarıldı ve dinamik şekilde gelişen kripto para sektörünün önceden alınan önlemlerle sıkı şekilde denetlenmesi gerektiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl