Kriptoda Hindistan %640, Pakistan %711 büyüdü

Kripto paralar konusunda uzun süredir tahmin edilemeyen bir tavır sergileyen Hindistan'da bu endüstriye olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis'e göre de, ülkedeki büyüyen ilgi Hindistan'ı Asya, Güney Asya ve Okyanusya bölgelerinde en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline getirdi. Pakistan ve Vietnam'daki adaptasyon oranları da hızla yükseliyor.

2021 yılı kripto paralar için çok ciddi büyüme rakamlarıyla geçmeye devam ederken, ekonomik anlamda sorunlar yaşayan ülkelerde de adaptasyon hızlı şekilde yükselmeye devam ediyor. Bu bölgelerden biri olan Asya’da da, politik anlamda birbirlerinin rakibi olan Hindistan ve Pakistan ön plâna çıkıyor.

Hindistan ve Pakistan’ın yanında Vietnam…

Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis’e göre bu iki ülkede, son 12 ayda Hindistan %640, Pakistan ise %711’lik büyüme gösterdiler. Chainalysis’in raporu, Haziran ayına kadar ülkelerde alınan kripto para miktarını tahmin eden bir metrik kullanılarak hazırlandı. Rapora göre Hindistan ve Pakistan’ın yanında Vietnam’da da çok ciddi bir kripto para benimsenmesi yaşanıyor. Merkeziyetsiz borsalardaki hareket bu üç ülke arasında oranlara bölündüğünde Hindistan %59 ile Pakistan ve Vietnam’ın önüne geçiyor. Hindistan’da özellikle, kripto bağlantılı girişim sermayesi yatırımlarının sayısı son dönemde ciddi şekilde artmıştı.

Kurumsal açıdan da Hindistan

Raporda verilen bilgide ayrıca “10 milyon dolarlık kripto para değerinin üzerindeki büyük kurumsal boyutlu transferlerde, Hindistan merkezli adreslerden gönderilen işlemler %42’lik paya sahipken, Pakistan %28, Vietnam ise %29’luk oranda…” denildi.

Yasak mı, kısıtlama mı, vergilendirme mi?

Hindistan’da uzun süredir kripto paralarla ilgili sürekli olarak olumsuz açıklamalar yapılıyor. Resmi ağızlardan da gelen bu açıklamalar, ülkede kripto paraların yasaklanacağı ya da kısıtlanacağı endişelerini artırsa da, bu konuda somut bir adım atılmaması da dikkatlerden kaçmıyor. Chainalysis’e göre ise, şu andaki en büyük olasılık hükumetin kripto paralardan vergi alması…

Ülkedeki fenomen kişilerin de endüstriye olan ilgisi artmaya başladı. Bollywood yıldızı Amitabh Bachchan, kendi dijital koleksiyonu için NFT’ler çıkarırken aynı zamanda Hindistan’ın ilk ‘unicorn’ kripto para borsası konumundaki (1 milyar dolar değeri aşan) CoinDCX’in de elçisi oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl