Güney Kore’de 4 milyon dolarlık kripto satan milletvekili istifa etti

Dijital varlıklarla ilgili bir kanun oluşturulduğu esnada şüpheli kripto para işlemleri yaptığı iddia edilen Güney Koreli milletvekili partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Güney Koreli Demokrat Parti milletvekili Kim Nam-kuk partisinden istifa ettiğini ancak masum olduğunu kanıtlamak için çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta 8 Mayıs günü, Kim Nam-kuk’un, ülkedeki Seyahat Kuralı’nın uygulanmaya başlamasından hemen önce 4 milyon dolarlık kripto para sattığı belirtilmişti. Kripto paralarla ilgili ülkede çıkarılan kanunlarda yaptırım gücü olan milletvekillerinden biri olan Kim Nam-kuk’un %20’lik vergi kanununun ertelenmesinde büyük pay sahibi olduğu ifade ediliyor. Milletvekilinin ayrıca işlemlerini Seyahat Kuralı gelmeden hemen önce Mart 2022’de yapması da dikkat çekiyor.

Kim Nam-kuk yaptığı açıklamada istifa etmesi sayesinde partisini belirli bir yükten kurtardığını ve partisinin artık bu davadan etkilenmeyeceğini söyledi. Milletvekili ayrıca ortaya atılan suçlamaların hiçbir şekilde doğru olmadığını da sözlerine ekledi.

Kripto paralar konusunda en sert regülasyonların olduğu ülkelerden biri olan Güney Kore’de geçtiğimiz sene getirilen regülasyonlar nedeniyle onlarca küçük ve orta ölçekli kripto para borsası kapanmak zorunda kalmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl