Başkanlık Ofisi “Spot Bitcoin ETF’lerini bir daha düşünün” dedi

Bitcoin spot ETF'lerinin ABD'de kabul edilmesi diğer ülkelerde de tartışma başlatırken, devlet kurumlarının da anlaşmazlığa düştüğü grülüyor. Son olarak Güney Kore'de regülatör kurum olan Finansal Hizmetler Komisyonu'na, Başkanlık Ofisi'nden "ETF konusunu bir daha düşünün" uyarısı geldi.

Bitcoin spot ETF’leri konusunda Güney Kore kurumları da anlaşmazlığa düştü. Geçtiğimiz günlerde “ABD bizi ilgilendirmiyor, yasak sürecek” diyen Finansal Hizmetler Komisyonu’na cevap Başkanlık Ofisi’nden geldi.

Ofisin baş ismi konumundaki Sung Tae-yoon, yerel medyaya verdiği bir röportajda küresel çaptaki varlıkları kendi regülasyonlarına adapte etmenin yollarını aradıklarını ve bunun da spot Bitcoin ETF’lerine kapı açabileceğini belirtti. Tae-yoon, “Regülatör kurum bu konuyu bir kez daha düşünmeli” dedi.

Hatırlanacağı üzere Bitcoin spot ETF’leri ABD’de 10 Ocak’ta resmen kabul edilmişti. 11 Ocak’ta ise Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan bir yetkili konuyla ilgili olarak, ABD’deki gelişmelerin kendilerini ilgilendirmediğini ve Güney Kore’deki kanunları etkilemeyeceğini söylemişti. Yetkili, ETF’le konusunda aracılık etmenin ya da direkt bu hizmeti vermenin sermaye piyasası kanunu çiğnemek olacağını ifade etmişti.

Güney Kore son dönemde Web3 ve metaverse konusunda önemli adımlar atmasıyla biliniyor. Geçmişte kripto para karşıtı bir tutum sergileyen ülke, 2022 yılında kripto regülasyonlarını yenilemiş ve KYC konusunda hem borsalar hem de bankalar için sert kurallar getirmişti.

Kanunlar ne kadar sert olsa da, ülke son dönemde kripto paralar konusunda attığı olumlu adımlarla biliniyor.

Şirketler ise, 2017 yılından bu yana kripto paralara yatırım yapamıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl