Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Güney Kore borsası Bithumb isim hakkı anlaşmalarını bitiriyor

Güney Kore'nin en büyük borsalarından Bithumb, isim hakkını kullanan iki borsa, Bithumb Global ve Bithumb Singapur'un bundan sonra bu hakka sahip olmayacağnı açıkladı. Uzmanlar, Kore borsasının gelecekteki muhtemel kara para aklama sorunlarından kaçmak için böyle bir hamlede bulunduğunu belirtiyor.

Son dönemde kripto para borsaları ve bankalar arasındaki ödemeler konusunda sıkı yaptırımlar uygulanan ve birçok borsaya regülasyonlara uyması için Eylül ayına kadar süre veren Güney Kore’de ülkenin en büyük borsalarından olan Bithumb, isim hakkını kullanan iki kuruluşla yolları ayırma kararı aldı.

Borsanın açıklamasına göre Bithumb Global ve Bithumb Singapur, 30 Temmuz’da sona eren sözleşmelerin ardından isim hakkını daha fazla kullanamayacak.

Uzmanlar, borsanın bu hamlesinin Bithumb’ın ileriki dönemde yaşanabilecek ve direkt olarak kendisi kaynaklı olmayan para aklama olaylarından kaçmak için yapıldığını belirtirken, bu durumun isim hakkının kullanılması engellenen iki borsanın da bundan önce Bithumb’dan bağımsız hareket ettiğinin de bir kanıtı olduğunu söylediler.

Konuyla ilgili konuşan Hanyang Üniversitesi profesörü Oh Moon-sung da ara para aklama konusuna dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Sadece marka haklarına sahip borsaların para aklama işlerine karışmış olmaları, Bithumb Kore’nin üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratacaktır. Borsa bu risklerden korunmak için bu hamleyi yapmış gibi görünüyor”

Borsalar hükumeti dava etmeye hazırlanıyor

Regülasyonların sertleştiği ülkede, şartlar kripto para borsaları için her geçen gün daha da ağırlaşırken kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan bazı borsaların hükumete dava açmaya hazırlandıkları biliniyordu. Finansal Hizmetler Komisyonu’nun çıkardığı yeni kurallarla beraber, kripto para borsaları 24 Eylül tarihine kadar bankaların kendilerine isim, soy ad ve kimlik bilgilerinin olduğu hesaplar verdiklerini gösteren belgeleri devlete iletmek zorunda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl