Güney Kore’de kripto operasyonu: Milyon dolarları zimmetine geçirdi

Terra LUNA çöküşüyle birlikte kripto dünyasında en çok konuşulan ülkelerden biri olan Güney Kore'de müşterilerin milyon dolarlını zimmetine geçirdiği iddia edilen bir kripto para borsası CEO'su tutuklandı.

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre Bitsonic adlı kripto para borsasının CEO’su olan Jinwook Shin, kullanıcı yatırımlarını zimmetine geçirdiği gerekçesiyle tutuklandı.

Mahkeme için duruşma günü bekleyen ve tutuklu şekilde yargılanacak olan Shin’in 2019’dan 2021 yılına kadar borsadaki bazı token’ların fiyatları ve işlem hacmiyle bilerek oynadığı ve rakamları da manipüle ettiği belirtildi.

Savcıların yazdığı iddianamede, borsanın likidite sorunları yaşamasına ve hatta çekim işlemlerini durdurmasına rağmen yeni müşteri kabulünü de sürdürdüğü yazıldı. Borsada yaklaşık 7.5 milyon dolar karşılığı olan 10 milyar Kore won’unun çalındığı ifade ediliyor.

CEO’nun ayrıca Singapur’da bir paravan şirket de açtığı ve işlemlerinin çoğunu bu şirket üzerinden yürüttüğü belirtildi.

Terra LUNA çöküşüyle birlikte kripto paralar konusunda bir soruşturma birimi de oluşturulan Güney Kore’de, 2022’nin mart ayında yürürlüğe giren yeni regülasyonlarla birlikte birçok küçük ve orta ölçekli borsa kapanmıştı. Ülkede 2021 yılında da dolandırıcılık iddiasıyla onlarca borsa kapatılmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl