200 milyar dolarlık Güney Kore varlık fonundan metaverse yatırım plânı

Son aylarda özellikle oyun endüstrisindeki atılımlarıyla dikkat çeken Güney Kore'den şimdi de devlet seviyesinde dev bir yatırım hamlesi daha geliyor. Fonun CEO'su olan Seoungho Jin, ülke medyasına verdiği demeçte, metaverse'e daha fazla açılmak için Silikon Vadisi merkezli şirketlere yatırım yapacaklarını açıkladı.

Güney Kore Varlık Fonu CEO’su Seoungho Jin, yaptığı açıklamayla metaverse, yapay zeka ve diğer alternatif varlıklara olan yatırımlarını artıracaklarını açıkladı. 200 milyar dolarlık fonun başındaki isim olan Seoungho Jin, Kore medyasına verdiği bir demeçte ayrıca, teknoloji hisselerinde yaşanan düşüşün ve faiz oranı artırımı haberlerinin yarattığı etkinin geçtiğini belirtti.

“Silikon Vadisi’nde hala fırsatlar var”

Fondaki alternatif varlıkların oranının geçen sene %17 olduğunu ve 2025 yılına kadar bu rakamı %25’e çıkarmak istediklerini belirten CEO, Silikon Vadisi şirketlerinin “doymuş olma durumu” yönünde yapılan eleştirilere katıldığını ancak endüstrideki büyümenin merkezinin hala burası olduğunu söyledi:

“Eğer siz bu bölgedeki şirketleri takip eder ve fırsatları ısrarla kovalamaya devam ederseniz, kazanırsınız”

Bloomberg’de yer alan habere göre de, Güney Kore Varlık Fonu’ndaki özel sermayeler ve serbest yatırım fonları da dahil olmak üzere alternatif varlıklara yapılan tahsis 2022’de yaklaşık 2 puan artacak. Bu da, yönetim altındaki varlıkların değerini yıl sonunda yaklaşık 300 milyar dolara yükseltecek.

Bilindiği üzere Silikon Vadisi’nin birçok girişim sermayesi şirketi son dönemde metaverse’e çok ciddi yatırımlar yaptılar. Web3 ve metaverse odaklı çalışan firmalar bu anlamda önemli gelirler elde ederken, Jack Dorsey ve Elon Musk gibi isimlerden de “tekel yaratıldığı” ve merkeziyetsizliğin ortadan kalktığı gerekçesiyle eleştiriler de aldılar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl