Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Güney Kore’de bankalar, kripto para borsalarını yüksek risk sınıfına alacak

Güney Kore'deki Finansal Hizmetler Komisyonu, dün yaptığı açıklamayla bankaların, onlarla iş yapan sanal para borsalarını yüksek risk sınıfına dahil etmesinin zorunlu olacağını ve borsaların da KYC yani kimlik doğrulama uygulamalarını sertleştirmesi gerektiğini açıkladı.

guney kore bitcoin

Kimlik doğrulama şartlarını kabul etmeyen müşteriler o borsaya üye olamayacak ve hem borsalar hem de bankalar şüpheli işlemleri komisyonun alt birimi olan Finansal İstihbarat Birimi’yle paylaşmak zorunda olacak.

Hedef müşterilerin paralarını geri alabilmesi

KoreaTimes’ın haberine göre ülkede çıkan bu yeni regülasyon kuralları, Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan lisans alarak çalışan yaklaşık 60 borsayı ilgilendiriyor. Kuralların, müşterileri dolandırıcılık faaliyetlerine karşı korumak ve borsaların kapanması durumunda müşterilerin paralarını geri alabilmesi için yürürlüğe girdiği belirtildi.

Borsalar şu anda bu kuralları uygulamak zorunda değiller ancak komisyona 24 Eylül tarihine kadar gerekli lisans için başvuru yapmaları gerekiyor. Bu tarihten sonra, bu kuralların geçerli olduğu bir denetim süreci başlayacak. Birim ayrıca bu aydan itibaren de, başkalarının hesabıyla ya da sahte hesaplarla yapılan işlemleri de sonlandırmayı plânlıyor.

Kullanıcılardan yoğun şikayet

Kurumun bu şekilde tedbirler almasındaki en büyük sebebin, son dönemde müşterilerden gelen şikayetler olduğu belirtildi. Müşteriler birçok küçük çaplı borsanın, fonlarını korumada yetersiz kaldığı yönünde şikayetlerde bulunuyordu. Güney Kore’de operasyonlarını sürdüren 60 borsadan sadece 4 tanesi gerçek kimlik bilgileriyle hesap açıyor.

Bankalar sorumluluk almak istemiyor

İstihbarat birimi ayrıca bankalardan borsalardaki kimlik doğrulaması olmayan hesaplara aktarılan yüklü miktardaki fonlar ile ilgili de bir rapor hazırlamasını istedi. Ancak bankalar bu konuya temkinli yaklaşıyor ve kendi sorumluluk alanlarında olmayan bir konuyla ilgili de ceza almamak için bir kanun çıkması yönünde çalışma yürütüyorlar. Kore Bankalar Federasyonu’nun başkanlık ettiği bir toplantının ardından talepler, Finansal Hizmetler Komisyonu’na iletilecek.

Ülkedeki yatırımların yüzde 90’ı altcoin’lerde

Güney Kore’de çok ciddi bir altcoin işlem hacmi olduğu biliniyor. Ülkedeki işlemlerin yüzde 90’ının altcoinlerde yapıldığı belirtilirken, bu düzenlemenin altcoin işlemlerine de büyük darbe vuracağı yorumu yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl