Güney Kore’de kripto para borsaları için son uyarı: Zamanınız doluyor

Kripto para regülasyonlarını iyice katılaştıran ve borsalara yeni regülasyon kurallarına uymaları için 24 Eylül'e kadar süre verilen Güney Kore'de 20'den fazla borsanın bu tarih itibariyle kapanabileceği belirtildi. Ülkenin Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), regülasyon tarihinin yaklaşmasıyla borsaları uyaran bir açıklama yaptı.

Güney Kore’de bankaların ve kripto para borsalarının kimlik bilgilerinin açıkça alınması başta olmak üzere birçok regülasyon kuralına uymaları için verilen son tarih gittikçe yaklaşıyor ve birçok borsanın da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

“Aylardır regülasyon kurallarına uymadılar”

Ülkenin Mali Hizmetler Komisyonu’ndan (FSC) yapılan açıklamada da 20’den fazla borsanın kapanma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları belirtildi. FSC açıklamasında, Güney Kore’deki 63 borsadan 24’ünün 1 aydan az bir süre içinde faaliyetlerine son verilebileceğini aktardı. Açıklamada bu borsaların, kendilerine aylar önce bildirilen regülasyon şartlarına hala uyum sağlayamadıkları yazıldı.

Hatırlanacağı üzere yaklaşık 6 ay önce FSC, ülke içindeki kripto borsalarının yılbaşından hemen sonra yürürlüğe giren regülasyon yasasına uyumluluk göstermelerini talep etmişti. Regülatör daha sonra da, bu borsalara Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) konuyla ilgili rapor sunmaları için 24 Eylül tarihini işaret etmişti. Ülkedeki tüm borsaların bu tarihe kadar kurallara uyum sağlamaları gerekiyor. Bu tarihten sonra da borsa denetimleri başlayacak.

Gerekli sertifika için zaman kalmadı

Ancak FSC’nin açıklamasında listelediği borsalar, kendilerinden beklenen, Bilgi Sistemleri Yönetimi Sertifikası’nı almayı başaramadılar. Bu sertifika, borsaların kullanıcı bilgilerini koruyabileceğinin bir göstergesi olarak görülüyor. Sertifikanın alınma süresinin en az 3 ay olduğu düşünüldüğünde de bu borsaların artık bu belgeyi elde etmelerinin çok zor olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamada, 21 borsanın sertifikayı aldığı, 18’inin başvurularının ise inceleme aşamasında olduğu ancak başvuruların reddedilme durumlarının da bulunduğu duyuruldu.

1 aylık süre içinde kapanabilecek borsalar listesinde bulunanlardan biri de Singapur’un önemli borsası olan DigiFinex. Bu borsanın Güney Kore kolunun da şartları henüz sağlayamadığı görülüyor. Kurallara uyum sağlayamayan birçok küçük borsa da ülkedeki faaliyetlerini sonlandırdılar.

FSC ayrıca sertifika almanın ülkede borsa olmak için yeterli olmayabileceğini ve özellikle bankacılık konusunda da önemli uyulması gereken kurallar olduğunu belirtti.

Dava etmeyi plânlıyorlardı

Güney Kore’deki bu sert regülasyonlar borsaların yanısıra bankaların da tepkisini çekmişti. Kendileriyle ilgili olmayan bu konuda sorumluluk almak istemeyen bankalar, bazı borsalarla olan bağlantılarını da koparmışlardı. Hatta yerel medyadaki haberlerde bazı borsaların ise, konuyla ilgilenen devlet kurumlarını dava etmeyi plânladıkları yazılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl