Güney Kore’de büyük Terra LUNA operasyonu: Borsa ve evlere baskın

Terra LUNA çöküşünün Güney Kore'deki etkileri devam ederken, bugün önemli bir gelişme yaşandı ve yetkililer devam eden dolandııcılık dosyasıyla ilgili tam 7 kripto para borsasına ve bazı ofis ile evlere baskın düzenlediler. Birçok dosya ve işlem kayıtlarına da el koyulduğu belirtiliyor.

Güney Kore medyasından Yonhap haber ajansının verdiği bilgiye göre; Seul Güney Bölge Savcılığı’na bağlı olan yetkililer ülkenin büyük borsaları olan Upbit, Bithumb ve Coinone’ın yanı sıra 4 yerel borsaya daha operasyon düzenlediler. Operasyonun boyutu ise sadece borsalarla sınırlı kalmadı. Ekipler, Mayıs ayı sonunda açılan dolandırıcılık soruşturmasına dahil olan bazı kişilerin ev ve bürolarına da yine baskın düzenlediler.

Yetkililerin işlem kayıtlarına ve bazı dosyalara el koydukları belirtilirken, baskın yapan ekibin bağlı olduğu savcılar da, ele geçirilen dosyaları ve kaybın boyutunu analiz ettikten sonra diğer muhtemel usulsüzlüklerde Kwon’un kasıtlı bir müdahalesinin olup olmadığını belirlemeye çalışacaklar. Savcılar ayrıca belirlenen bazı isimleri de sorgulayacaklar.

Hatırlanacağı üzere geçen ay da, aynı ekip vergi dairesinden Kwon’un vergi kaçırıp kaçırmadığını belirlemek üzere gerekli olan belgeleri almıştı.

Bilindiği gibi Mayıs ayında birçok LUNA ve UST yatırımcısı Terraform Labs CEO’su Do Kwon ve diğer kurucu ortak Daniel Shin hakkında şikayette bulunmuşlardı. Savcılar da konuyla ilgili resmi soruşturma başlatmıştı. Güney Kore vatandaşı olan Do Kwon’un son olarak kış aylarında Singapur’a yerleştiği biliniyor. Kwon, Terraform Labs’in merkezini de yine Singapur’a taşımıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl