Güney Kore’de hükumetin yeni hedefi kripto para borsalarındaki fonlar

Son dönemde kripto paralar üzerindeki regülasyonları artıran Güney Kore'de maliye bakanlığı vergi kaçakçılığının önüne geçmek için kripto para borsalarındaki fonlara göz dikti.

guney kore bitcoin

Güney Koreli düzenleyiciler, vergi kaçakçılarının kripto paralarına el konulmasına izin vermeyen kanunun yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Getirilen yasa teklifinin ileriki dönemde kabul edilmesi durumunda otoriteler bundan sonra, vergisini ödemeyen kişi ya da kurumların kripto paralarına el koyabilecek.

Hedef yasa dışı faaliyetlerin rahatça yapılmasını engellemek

Hükumetin hedef noktası merkezi borsalar olurken, buradaki fonlara el konulmasıyla kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasının önüne geçilmesinin plânlandığı açıklandı. Bugün sunulan kanun teklifiyle birlikte, şu anki vergi yasasının altındaki 16 maddenin de gözden geçirilmesi bekleniyor.

Güney Kore hükümeti ayrıca, başkent Seul dışında işçi çalıştıran şirketlere yönelik vergilerin artırılmasını ve ülkeye üretim gücünü geri getiren şirketler için kurumlar vergisinin düşürülmesini de önerdi.

Yeni vergi teklifi önce bazı kanun yapıcılara sunulacak ve buradan onay alması durumunda teklif meclise gidecek.

Bazı borsalar hükumeti dava etme kararı almışlardı

Güney Kore, son dönemde kripto para regülasyonlarını ciddi şekilde katılaştıran ülkelerden… Hatta regülasyon kuralları öyle sıkı hale geldi ki, bazı borsaların kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

Borsaların, ülkedeki Finansal Hizmetler Komisyonu’nun çıkardığı yeni kurallara 24 Eylül tarihine kadar uyduklarını iletmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra da denetimler başlayacak.

Yeni uyumluluk kuralları, kimlik bilgilerinin sıkı şekilde kontrol edilmesini içeriyor ve bankaları da kapsıyor. Ülkedeki bankaların da bu yeni kurallardan şikayetçi oldukları belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl