Güney Kore’de “metaverse yasası” geliyor

Son dönemde kripto para borsaları üzerinde kurduğu büyük baskıyla anılan ancak metaverse konusundaki yatırımlarıyla da bilinen Güney Kore'de şimdi de metaverse yasası hazırlıkları başladı. Devletin şirketleri ve yatırımcıları çekmek için kapsamlı bir yasa üzerinde çalıştığı belirtildi.

Teknoloji gelişimi ve üretimi olarak dünyanın en önemli ülkelerinden biri olarak görülen Güney Kore, metaverse konusundaki ciddi adımlarına devam ediyor. Haziran ayında metaverse konusunda 177 milyon dolarlık bir bütçe ayıran ve bu anlamda bir devletin resmen metaverse’e yatırım yaptığı ilk ülke konumuna geçen Güney kore, şimdi de “Metaverse Endüstrisi Teşvik Yasası”nı başlatıyor.

Milletvekili Eun-ah Huh tarafından meclise getirileceği belirtilen yasa tasarısına göre endüstrinin ne yönde ilerleyeceğine ve yatırımların hangi yöne doğru kayacağına “Metaverse Politikaları Komisyonu” karar verecek. Komisyon, Bilim ve Reknoloji Bakanlığı’yla da koordineli bir şekilde hareket edecek. Ancak yasa tasarısının geniş içeriği hakkında ise fazla detay bilinmiyor.

Hatırlanacağı üzere Güney Kore, Şubat ayında metaverse yatırımları konusunda çalışma başlatmış ve Haziran ayında da “Dijital Yeni Anlaşma” adındaki yeni programı çerçevesinde 177 milyon dolarlık metaverse yatırımını açıklamıştı. Dönemin teknoloji bakanı, metaverse için “Keşfedilmemiş topraklar” yorumu yapmıştı.

Güney Kore son yıllarda kripto paralar konusundaki sert regülasyon kurallarıyla da biliniyor. Yeni getirilen KYC kurallarının ardından ülkede onlarca küçük ve orta ölçekli borsa kapanmak zorunda kalmıştı. 2022’de alınması plânlanan ancak daha sonra 1 Ocak 2023’e ertelenen %20’lik kripto para ve dijital varlık vergisine de ülkede kısa süre önce 2 yıllık daha erteleme gelmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl