Güney Kore’de milletvekilleri kripto yöneticilere öfkeli: Hiçbiri gelmedi!

Terra LUNA çöküşünü soruşturan Güney Kore meclisine bağlı bir komisyon bugün konuyla ilgili önemli bir duruşma düzenledi. Sektörün önemli yöneticilerinin de çağrıldığı toplantıya katılımın olmaması milletvekillerini çılgına çevirdi. Öfkeli vekiller, bir sonraki toplantıya katılımın zorunlu olmasını istedi.

Mayıs ayında yaşanan Terra LUNA çöküşü kripto para endüstrisinin en büyük fiyat düşüşlerinden birisine neden olurken, Güney Kore başta olmak üzere dünyada on binlerce mağdur yarattı.

Olayların en büyük sorumlusu olarak görülen Terraform Labs şirketinin kurucusu Do kwon hala aranırken, ülkedeki araştırma ve soruşturmalar ise devam ediyor.

Hiçbirisi katılmadı

Bu soruşturmalar kapsamında Güney Kore meclisi komisyonlarından bir tanesi bugün önemli bir duruşma/toplantı düzenledi. Birçok önemli sektör paydaşının çağrıldığı toplantıya, katılım sağlaması için çağrılan birçok çnemli isim gitmedi.

Terra LUNA kurucularından olan Daniel Shin kısa süre önce “davanın gidişatını engellememek için” katılım sağlayamayacağını belirtmişti.

Terra LUNA’nın erken yatırımcılarından olan Hashed şirketinin CEO’su olan ve çöküşle beraber şirketinin 3.5 milyar dolar kaybettiği Simon Kim ise yaşadığı panik atakları sebep gösterdi.

Kendisi hakkında 8 yıla kadar hapis cezası talep edilen Bithumb borsasının kurucularından Lee Jong-hoon da bir önceki toplantı gibi bu duruşmaya da gelmedi.

Yine Bithumb’ın “gölge yönetim kurulu başkanı” olduğu iddia edilen Kang Jong-hyun da, Bithumb’ın “karmaşık” çalışma sistemini açıklaması beklenirken, toplantıda bulunmadı.

Bu kez kaçamayacaklar gibi…

Güney Kore Ulusal Meclis Politik İşler Komisyonu üyesi olan ve bu yöneticilere sert sorular hazırlayan milletvekilleri ise kripto para şirket ve borsalarının toplantıya gelmeyen yöneticilerine karşı öfkeliydiler. Toplantıya katılım olmamasını kendileri için hakaret olarak gören milletvekilleri bir sonraki toplantıya katılımı ise zorunlu kıldılar.

Yöneticiler bir sonraki toplantıya devlet görevlileri eşliğinde getirilecekler. Ancak gerlmek istemeyen olursa da zor kullanma söz konusu olmayacak.

Milletvekillerinin katılımı zorunlu kıldıkları bir toplantıya gelmemenin cezası Güney Kore’de en fazla 5 yıl hapse kadar uzanıyor.

Yöneticilerin bu duruma nasıl bir tepki vereceklerini ise zaman gösterecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl