Güney Kore’de seçimi kripto para dostu başkan adayı kazandı

Kripto paralar konusunda uyguladığı sert regülasyonlarla bilinen Güney Kore'de tarihi bir seçim sona erdi. Muhafazakar parti adayı olan Yoon Suk-Yeol, şu an yönetimdeki liberal partinin adayı Lee Jae-myung'u az farkla geçerek seçimi kazandı. Suk-Yeol, kripto paralar konusunda regülasyonları kaldıracağını vadetmişti.

Uygulanan sert regülasyonlar nedeniyle onlarca borsanın kapandığı Güney Kore’de, muhafazakar parti adayı Yoon Suk-Yeol, yüzde 1’lik farkla, rakibi ve şu an iktidarda olan liberal parti adayı Lee Jae-myung’u devirmeyi başardı.

Seçimin Güney Kore tarihinin en yakın oranlı mücadelelerinden biri olduğu belirtilirken, iki adayın da gençlerin oylarını alabilmek için bir süredir kripto para dostu açıklamalar yaptığı biliniyordu.

“Regülasyonlar mantıksız ve gerçeklikten uzak” demişti

Seçim kampanyası esnasında Yoon Suk-Yeol, kripto para endüstrisindeki birçok regülasyon ve kısıtlamayı kaldıracağını söylemişti. Suk-Seol hatta bir konuşmasında regülasyonlar için “Sanal varlık piyasasının sınırsız potansiyelinden faydalanmak için mantıksız ve gerçeklikten uzak regülasyonları kaldıracağız” demişti.

Vergi eşiğini de artıracak

Suk-Yeol, birçok konuşmasında kripto paralarla ilgili detaylara da değinmişti. Bir konuşmasında kripto ‘unicorn’larını da ülkeye çekmek için gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirten Suk-Yeol, ayrıca şu anda yaklaşık 2,5 milyon won olan yüzde 20’lik vergi eşiğini de, 52.5 milyon won’a yükselteceği vaadinde bulunmuştu. Güney Kore’de 2023 yılından itibaren 2.5 milyon won yani yaklaşık 2 bin dolar üzerinde kripto para kazancı elde edenlerden %20’lik vergi alınmaya başlanacak. İşte yeni başkan, bu eşiği yükseltmeyi vadediyordu.

Suk-Yeol, konuşmalarında kripto para dolandırıcılıklarının da üzerinde durdu. Yeni başkan, bu tür dolandırıcılıklarla yakından ilgileneceğini ve kayıp yaşayanlara paralarının mutlaka geri ödeneceğinin de sözünü vermişti.

Seçimi kaybeden başkan Lee de olumlu yaklaşıyordu

Bilindiği üzere Güney Kore’de çok büyük bir oyun endüstrisi de bulunuyor. Bu oyun şirketleri son dönemde play-to-earn tarzı oyunlar ve NFT’lere de büyük aytırımlar yapıyorlardı. Seçimi kaybeden başkan adayı Lee Jae-myung, seçim konuşmalarında daha çok bu konulara değinmişti. Jae-myung, ülkeyi bir kripto para merkezi yapma sözü vermiş, hatta seçim kampanyası için bir de metaverse ekibi kurmuştu. Kendi NFT’lerini de çıkaran bakan adayı Jae-myung ayrıca kampanyası için kripto para bağışı da kabul ediyordu.

Öte yandan Güney Kore meclisinde şu anda 14 adet kripto para odaklı yasa tasarısının olduğu ancak bunlarla ilgili hiçbir gelişme kaydedilemediği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl