Güney Kore, kripto parada vergiyi erteliyor

Kripto para regülasyonlarının en sert uygulandığı ülkelerden biri olan ve yeni kurallarını 20 Eylül'den itibaren borsalara zorunlu kılan Güney Kore'de, kripto para kazanç vergisi 1 yıl ertelenmek üzere... Konuyla ilgili kanun tasarısı kabul edilirken, tasarının yasalaştırılması halinde %20'lik vergi 2022 değil, Ocak 2023'ten itibaren alınmaya başlanacak.

Güney Kore’de maliye bakanı, kripto paralardan vergi alınmasını öngören kanunun bir sene uzatılması konusunda ortaya konan kanun tasarısının kabul edildiğini açıkladı. Kanun mecliste de kabul edilirse, kripto para işlemlerinden elde edilen sermaye kazancı vergisi 1 yıl sonra alınmaya başlanacak.

Tanımı yapılmadan vergi alınmasına tepki

Bazı milletvekillerinin vergi kanununa karşı çıktıkları belirtilirken, özellikle kripto paralarının tanımının yapılmadan böyle bir uygulamaya geçilmesini istemedikleri aktarıldı. Erteleme kararının çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Karar kesinleştiğinde, kripto para işlemlerinden alınacak %20’lik vergi, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kullanıcılardan kesilmeye başlanacak.

Soğuk cüzdanlarda tutanlara kötü haber

Konuyla ilgili bir başka iddia daha ortaya atıldı ve alış fiyatı tespit edilemeyen ve uzun süredir soğuk cüzdanlarda tutulan coin’lerde ise kazançtan değil, toplam fiyat üzerinden %20’lik vergi kesilmesi hedefleniyor. Bu da cüzdanlarında uzun süredir varlık tutan, yani “hodl” eden kullanıcıların yüksek meblağlarda vergi ödemek zorunda kalacak olması anlamına geliyor.

Karar meclise 2 Aralık’ta gelecek.

Bilindiği üzere Güney Kore’de 20 Eylül’den itibaren yeni regülasyon kuralları devreye girdi ve borsaların, KYC uyumluluk sürecini tamamlamış ve bankalarda kendi adına hesabı olan kişilerle çalışması zorunluluğu getirildi. Bu zorlu uyumluluk kuralları yüzünden birçok küçük ve orta ölçekli borsa da kapanmak zorunda kaldı. Ülkede bu tür borsalarda yoğun bir altcoin işlem hacmi olduğu biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl