Güney Kore’de Terra LUNA merkezli ilk gözaltı

Do Kwon için pasaportunu geri getirmesi yönünde karar çıkartan Güney Koreli savcılar, Terra LUNA soruşturması kapsamında ilk gözaltı işlemini gerçekleştirdiler. Polis, daha önceden arama kararı çıkartılan bir Terraform Labs çalışanını gözlatına aldı.

Mayıs ayındaki çöküşünün ardından kripto para piyasalarının da tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşamasına neden olan Terra LUNA konusunda Güney Kore’de ilk kez bir gözaltı yapıldı. Savcıların daha önce arama kararı çıkarttıkları bir Terraform Labs çalışanı gözaltına alındı.

Terraform Labs’in yöneticilerinden biri olan bu kişinin, sermaye piyasaları ve dolandırıcılık konusundaki birkaç kanunu ihlal ettiği belirtiliyor. Kişinin tam adı verilmezken, soaydının ise YOO olduğu bildirildi. Savcı Choi Sung-kook, gözaltının yeri ve saati konusunda da bilgi vermedi.

“LUNA’yı enflasyona uğrattı ve manipüle etti”

Yoo hakkında Terra LUNA konusunda yapılan suçlamalardan biri de kripto parayı bilerek ve isteyerek enflasyona uğratması ve bu şekilde manipüle ederek kâr sağlaması… Yoo’nun bu işlemleri yapmak için bot programlarını kullandığı ifade edildi. Yoo’nun ayrıca, Do Kwon’un şirket içindeki yakın temasta olduğu kişilerden biri olduğu belirtildi.

Terraform Labs kurucusu ve CEO’su olan Do Kwon da hala yetkililere teslim olmuş değil. Kwon’un nerede olduğu da hala bilinmiyor. Genç girişimcinin Singapur ya da Dubai’d eolduğu iddia ediliyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl