Güney Kore’de 24 Eylül geliyor: Borsalar için ‘banka paniği’ uyarısı

Kripto para sektörünün en sert regülasyon kurallarının getirildiği ülkelerden biri olan Güney Kore'de, borsaların yeni çıkan kanuna tamamen uymaları için artık çok az bir zaman kaldı. 24 Eylül'e kadar verilen sürenin dolmasına günler kala uzmanlardan ise uyarılar peş peşe geliyor: Banka paniği krizi yaşanabilir, kullanıcılar varlıklarını kaybedebilir!

Güney Kore’de borsaların regülasyon şartlarına uymaları için verilen sürenin dolduğu gün olan 24 Eylül tarihinden sonra 2.6 milyar dolar değerde kripto paranın ülkeden buharlaşabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere ülkenin Finansal İşlemler Raporlama Kanunu, tüm kripto para borsalarının Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ile uyumlu olmasını gerektiriyor. Borsaların anti para aklama ve “müşterini tanı” kurallarına uymaları için, sadece anonim olmayan hesapları kabul etmeleri ve yerel bankalarla da anlaşma sağlamaları zorunlu kılınıyor.

“Banka paniği” krizi yaşanabilir

FSC konuyla ilgili olarak da, bu kurallara uyum sağlayamayacak olan borsaların herhangi bir kapanma olasılığına karşı da müşterilerini uyarmak zorunda olduklarını bildirdi. 60 borsanın 40’ının ise hala regülasyon kurallarına uyduklarına dair bildirimde bulunmadıkları belirtiliyor. Uzmanlar ise bu durumun, bir “banka paniği” krizine yol açabileceği konusunda yorumlar yapıyorlar. Banka paniği geleneksel piyasalarda, şirketin hizmetlerini sonlandıracağı korkusuyla müşterilerinin paralarını aynı zaman dilimi içerisinde çekmeye çalışmasına deniyor. Dolayısıyla, bazı küçük kripto para borsalarının da toplu bir para çekme hadisesi karşısında talebi karşılama konusunda zorluk yaşayabileceği değerlendiriliyor.

“İşlemlerin %90’ı ‘Kimchi coin’lerde…

Orta ölçekli bir borsa olan Foblgate’ın başındaki isim Lee Chul-yi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sadece küçük borsalarda listelenen bazı altcoin‘ler konusunda para çıkışı zor olacaktır. Müşteriler bir anda kendilerini varlıklarından yoksun bulabilirler. Regülatörlerin bu durumla baş edip edemeyecekleri konusunda şüpheliyim” dedi.

Financial Times’ın haberinde de Güney Kore’deki trade’lerin %90’lık bölümünün altcoin’lerde, özellikle Koreliler tarafından geliştirilen “Kimchi” adı verilen coin’lerde yapıldığı belirtildi.

“Büyük yatırımcı kayıpları yaşanacak”

Kore Üniversitesi Kripto Para Araştırma Bölümü başkanı olan Kim Hyoung-joong’a göre de yaklaşık 42 kimchi coin’i regülasyonların gelmesinin ardından piyasadan kalkacak. Kore Finansal Tüketici Federasyonu başkanı olan Cho Yeon-haeng’e göre de, varlıkların dondurulması ve işlemlerin askıya alınması sebebiyle büyük meblağlarda yatırımcı kayıplarının yaşanması söz konusu olacak. Dolayısıyla da tüketici korunması sağlanamayacak.

Teknoloji devi LINE’ın alt şirketi de Güney Kore ile ilişkileri kesiyor

Özellikle Uzakdoğu bölgesinin dev teknoloji şirketi olan Japonya merkezli LINE’ın alt şirketi olan kripto para borsası Bitfront da, ülkeyle ilişkilerini kesecek. Borsanın Salı günü, Korece dil hizmetini sonlandırması ve Güney Koreli kredi kartlarıyla yapılan ödemeleri de durdurması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay da, dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, Güney Kore won’u ile olan işlem çiftlerini ve ödeme seçeneklerini kaldırmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl