1.9 milyarlık dolarlık vurgun yapan borsa yöneticilerine ceza yağdı

Güney Kore'deki en büyük kripto-dolandırıcılık olayının failleri için mahkeme kararını verdi. Borsaya belli bir miktarın üzerinde kripto para yatırılması karşılığında "garanti" şekilde %300'lük kâr öneren ve daha sonra 1.9 milyar dolarlık dolandırıcılık yapan V Global borsasının toplamda 7 yöneticisine hapis cezaları verildi. Borsa CEO'su Lee Byung-gul, 22 yılla en büyük cezayı aldı.

Güney Kore’de V Global adlı borsanın dolandırıcılık yaparak müşterilerinin paralarını zimmetlerine geçiren yöneticilerine mahkemeden ceza aldı. 22 yıl hapis cezası alan CEO’nun yanı sıra, diğer 6 yöneticiye de 4 ilâ 14 yıl arasında ceza verildi.

“İntihar edenler var”

Yöneticiler çok sert cezalara çarptırıldı ancak savcının talep ettiği cezaların yanında çok az bir ceza olarak da görülebilir. Dava savcısı tüm yöneticiler için ömürboyu hapis italep etmişti. 52 binden fazla yatırımcının mağdur edildiği olayla ilgili konuşan davacı tarafın avukatı Han Sang-jun, borsa müşterilerinin çoğunun orta yaş ve üstü olduğunu söyledi:

“Müşterilerin çoğu, rahat bir emeklilik hayatı isteyen orta yaş ve üzeri kişilerden oluşuyordu. Birden fazla kişinin intihar ettiğini biliyoruz.”

5 bin dolara %300 faiz!

Davayla ilgili detaylı bilgi veren Güney Kore medyası, V Global borsasının müşterileri çekmek için yüksek faiz kandırmacasını kullandığını belirtti. Konuyla ilgili yapılan bir haberde borsanın, 6 milyon Güney Kore won’u (yaklaşık 5 bin dolar) yatıran müşterilere %300 faiz vermeyi taahhüt ettiği yazıldı.

Kendi token’ıyla ödeme…

Ancak borsanın oynadığı oyun bununla da sınırlı kalmadı. Borsa %300’lük faizi, kendi token’ı olan V Cash ile ödemeyi taahhüt etmişti. Yapılan reklamlar ve pazarlamalar derken müşteriler, V Cash fiyatının da iyice artmasıyla kâr marjlarını beklenenden çok daha yüksek seviyeye taşıyacaklarına inandılar. 18 milyon adet V Cash almayı plânlayan müşteriler token’ın fiyatının artmasını da adeta dört gözle beklediler. Hatta bazı müşterilerin, isteyerek panellerde ve özel toplantılarda borsayı öven konuşmalar yaptığı, bu sayede de daha fazla müşteri çekmeyi hedefledikleri belirtildi.

Ödemeler yeni müşterilerden!

Savcılar, bazı müşterilerin, kendilerine vadedilen meblağları aldıklarını belirttiler ancak ödenen fonların kaynağının da, piramit şemasında olduğu gibi, yeni müşterilerin sisteme soktuğu para olduğu bilgisi verildi. Sistem, ilk başlarda sorunsuz çalıştığı için birçok müşterinin yakın arkadaşlarına ya da aile üyelerine de borsayı önerdiği belirtildi.

Avukat Han ayrıca, verilen cezaların mülkiyet kanununda yer alan kurallar gereği, en yüksek ceza seviyesine yakın olduğunu da söyledi ve “Bir daha buna benzer bir olay yaşanır mı, bilmiyorum ama kesinlikle bir emsal oluşturacaktır” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl