Güney Kore’den blok zinciri tabanlı kimlik hamlesi geliyor

Son dönemde kripto paralara sıkı regülasyon kuralları getirmesine rağmen teknolojik ilerleyişini de hız kesmeden devam ettiren Güney Kore şimdi de vatandaşların cep telefonlarında saklayabilecekleri blok zinciri tabanlı kimlik oluşturma sürecini başlatıyor.

Kripto para regülasyonları ve metaverse adımlarıyla bilinen dünyanın teknoloji üreticisi Güney Kore’de şimdi de dijital kimlik dönemi başlıyor. Blok zinciri teknolojisini hayatın birçok alanında kullanmak isteyen ülkede, koronavirüs sonrası dönem çalışmaları kapsamında blok zinciri destekli dijital kimlik sistemine hazırlık yapılıyor.

Kimlik doğrulamaları bireysel mahremiyeti koruyacak

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre hükumet, vatandaşların bundan sonra cep telefonları vasıtasıyla kimlik doğrulamalarını yapabilmelerinin önünü açmak istiyor. Haberde 2024 yılından itibaren kimlik kartlarının yerini bu dijital kimliklerin alacağı yazıldı. Haberde ayrıca bu yeni projede kullanıcı verilerinin merkeziyetsiz bir şekilde saklanacağı ve kimlik doğrulaması yapılan yer ve platformların da hükumetten gizli tutulacağı belirtildi.

Güney Kore dünyada en çok akıllı tekefon sahibi olunan ülke konumunda… Yapılan son araştırmalar, ülke nüfusunun %96’lık kısmında akıllı telefon bulunduğunu gösteriyor. ABD’de bu rakamın ise %80 olduğu belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl