Güney Kore’de 16 kripto para borsası için engelleme talebi

Kripto paralar açısından dünyanın en sert regülasyon kurallarının uygulandığı Güney Kore'de yetkililer ondan fazla yabancı merkezli kripto para borsasını inceleme altına aldı. Yatırımcıların, gerekli kayıtları yaptırmayan borsalara olan erişimlerinin her an engellenebileceği belirtiliyor. Bu borsalar arasında KuCoin, XT.com ve Poloniex gibi küresel çapta olan platformlar da bulunuyor.

Geçtiğimiz sene uygulamaya koyduğu sert regülasyon kurallarıyla onlarca küçük ve orta ölçekli kripto para borsasının kapandığı Güney Kore’de hükumetten yeni bir yaptırım hareketi geliyor. Son haberlere göre yabancı merkezli kripto para borsaları, gerekli kayıtları yaptırmadıkları takdirde Güney Koreli kullanıcıların erişimlerine kapatılabilirler.

16 site için engelleme talebi geldi bile…

Dün yapılan açıklamaya göre, Finansal Hizmetler Komisyonu’nun istihbarat birimi, ülkenin bu konudaki soruşturma ve araştırma organına 16 yabancı kripto para borsasının adını bildirdi ve diğer kurumlardan da firmaların Güney Kore’deki web sitelerine erişimi engellemelerini talep etti.

KuCoin, Poloniex, XT.com, MEXC de bulunuyor

Finansal Hizmetler Komisyonu’nun isimlerini ilettiği borsalar arasında dünya çapında kullanıcı ölçeğine sahip olan KuCoin, MEXC, Phemex, XT.com, Bitrue, ZB.com, Bitglobal, CoinW, CoinEX, AAX, ZoomEX, Poloniex, BTCEX, BTCC, DigiFinex ve Pionex gibi borsalar da var. Güney Koreli yetkililerin ayrıca, borsalarının bağlı olduğu ülke yetkililerine de ulaşarak gerekli kayıtların Güney Kore’de yapılmasını talep edecekleri de belirtildi. Bu izinler çıkmaz ya da borsa ile herhangi bir anlaşma sağlanamazsa, platformlara erişim Güney Kore’de engellenecek.

Güney Kore’de gerekli kayıtların yapılmamış olduğu şirketleri çalıştırmanın cezası 5 yıla kadar hapis cezası ve 37 bin 500 dolardan başlayan para cezalarıyla sonuçlanıyor. Bu yöneticiler ayrıca belli bir dönem kayıtlı şirket çalıştırmama cezası da alabiliyor.

Bilindiği üzere Güney Kore geçen sene sert regülasyon kuralları getirmiş ve özellikle KYC uygulamaları ile bankalarla birlikte borsaları da sorumlu tutan yaptırımlar uygulamıştı. Bu politika ülkede onlarca borsanın kapanmasına neden olmuştu. Ülkedeki resmi kayıtlara göre şu an 35 sanal varlık sağlayıcısı bulunuyor ve toplam hacmin %99’luk kısmını ise Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone gibi büyük borsalar oluşturuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl