Güney Kore’den yeni kripto para düzenlemesi: Sırada yurt dışı borsalar var

Son dönemde kripto paralar konusunda regülasyonları iyice sertleştiren ve küçük-orta ölçekli borsaların kapanmasına neden olan Güney Kore'de otoriteler şimdi de denizaşırı ülkelerdeki kripto para hesaplarının beyan edilmesini zorunlu kıldı. Kurallar 2023 yılından itibaren geçerli olacak.

Denizaşırı kripto para borsalarında yatırımları bulunan Güney Koreliler de artık bağlı bulundukları yerel otoritelere bildirimde bulunmak zorunda kalacaklar.

Ülkede ekonomi bakanlığının yayımladığı yeni kurallara göre, Güney Koreli şirket ya da bireyler, denizaşırı ülkelerdeki kripto para borsalarında en az 420 bin dolarlık varlık bulundurmaları halinde, bu durumu bağlı bulundukları yerel vergi otoritesine bildirmek zorunda kalacaklar. Uygulama ise 2023’ten itibaren geçerli olacak.

Hükumetin, denizaşırı ülkeleri de regülasyonlara dahil ederek, 2023’te başlayacak olan kripto paralardan %20 vergi alınması kanunundan daha fazla gelir elde etmeyi umduğu belirtiliyor.

Baskı sonucu 1 yıl ertelenmişti

Bilindiği üzere son dönemde kripto para regülasyonlarını iyice sertleştiren ve getirilen KYC kuralları sonucu birçok küçük ve orta ölçekli borsanın kapandığı Güney Kore’de vergi kanunu 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecekti ancak politikacılar, kripto para yatırımcıları ve uzmanların baskısı sonucu hükumet geri adım atıp kanunu 1 yıl ertelemişti.

Uzmanlar özellikle 2 konuda itiraz etmişti. Bunlardan biri, yatırımcıların varlıkları için yüzde 100 korunma sağlanamadan vergi alınmaması gerektiği, diğeri ise hisse senetleri piyasasındaki kazanç vergisine oranla buradaki rakamın çok yüksek oluşuydu.

Gençlerin oyları ana faktör oldu

Güney Kore’de 2022’nin Mart ayında başkanlık seçimi yapılacak ve 20 ilâ 30 yaş arasındaki gençlerin sayıca üstünlüğü ile kripto para yatırımı yapıyor olmaları hem muhalefet hem de iktidar tarafının gecikmeye sıcak bakmasını sağlamıştı. Uzmanlar seçimde bu yaş aralığındaki grubun, kazanan kişinin belirlenmesinde kritik rol belirleyeceğini belirtiyor.

Japonya’da %55 vergi!

Bilindiği üzere Japonya’da ise 40 milyon Japon yeninden (yaklaşık 347 bin dolar) fazla kâr eden kullanıcılar kazançlarının yüzde 55’ini vergi olarak vermek zorunda. Bu kanun yüzünden birçok Japon kripto para yatırımcısı portföylerinden kripto para yatırımlarını düşürmek zorunda kalmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl