Güney Koreli dev şirketten kripto para borsası Korbit’e büyük yatırım

Güney Kore'nin en büyük aile şirketlerinden biri olan SK Group'a bağlı olan ve 1 Kasım tarihinde kurulan SK Square şirketi, ilk dev yatırımını ülkenin en önemli kripto para borsalarından biri olan Korbit'e yaptı. Şirket, Korbit'in %35'lik hissesini satın alırken, yapılan açıklamada yatırımın 75.5 milyon dolar olduğu duyuruldu.

Kripto para regülasyonlarının sert şekilde uygulandığı ve 20 Eylül’den itibaren de özellikle küçük çaptaki kripto para borsalarının kapanmasına yol açan yeni kuralların devreye girdiği Güney Kore’de, ülkenin önemli şirketlerinden olan SK Group’un alt şirketlerinden biri olarak 1 Kasım’da kurulan SK Square, Korbit borsasına önemli bir yatırım yaptı.

İkinci en büyük hissedar oldu

Güney Kore’nin en büyük 4 borsasından biri olan Korbit’e yaklaşık 90 milyar won yani 75.5 milyon dolarlık yatırım yapan SK Square, borsanın %35’lik hissesinin sahibi oldu ve en büyük ikinci hissedar konumuna geldi. Korbit’in en büyük hissedarı ise yerel çevrimiçi oyun geliştiricisi bir şirket olan Nexon…

SK Square’den yapılan açıklamada Korbit’e yatırım yapmanın, ülkedeki kripto para işlemlerinin ciddi şekilde artmasından ötürü SK Square’in net varlık değerini artıracağının düşünüldüğü belirtildi. Güney Kore’de Ocak ve Eylül aylarında yapılan kripto para işlemlerinin değeri, ülkenin menkul kıymetler borsası Kospi’de yapılan işlemlerin değerinden 450 trilyon won daha fazla olarak kaydedildi. Bu da kripto paralara olan ilginin ülkede ne kadar büyüdüğünün net bir göstergesi…

SK Square gibi büyük bir şirketin ayrıca Korbit’e yatırım yapmasının da, kripto para yatırımcısına fazladan bir güven vereceği ve çok daha rahat bir şekilde borsada işlem yapılacağı belirtildi.

Metaverse platformları da birleştirilecek

SK Square’in bu yatırımıyla beraber son dönemin popüler konusu metaverse’de de önplana çıkmayı amaçlıyor. Şirket açıklamasında iki şirketin “ifland” ve “Korbit Town” adlarındaki metaverse platformlarını birleştireceğini duyurdu. SK Telecom’a ait olan “ifland” kullanıcıların birbirleriyle dijital avatarlar vasıtasıyla etkileşim içine girdikleri çevrimiçi bir sanal evren olarak biliniyor. Korbit Town ise kullanıcıların birbirlerine kripto varlık hediye edebildikleri bir yer… İki alanın birleşmesiyle ifland kullanıcıları, kripto varlıkları da kolaylıkla trade edebilecek.

Aynı gün önemli bir yatırım daha…

SK Square, Korbit hamlesini yaptığı gün önemli bir alana daha girdi ve Onmind adlı 3 boyutlu dijital insan üretim şirketine yaklaşık 7 milyon dolarlık yatırım yaptı.

SK Telecom’un alt şirketi olan SK Square, bilgi ve iletişim teknolojisi endüstrilerine yapılan yatırımlar yoluyla büyümesini hızlandırmaya odaklanmak için resmen 1 Kasım’da açıklanan bir şirket oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl