Güney Koreli milletvekilinden sarsıcı iddia: Upbit’e ayrıcalık tanındı

Regülasyonların sert şekilde uygulandığı ülkelerden olan ve son getirilen kurallarla birlikte onlarca küçük/orta ölçekli kripto para borsasının kapandığı Güney Kore'de bir mileltvekili, büyük borsalardan Upbit'e ayrıcalık tanındığını iddia etti. Bilindiği üzere Upbit, yeni kurallara uyan az sayıdaki borsadan bir tanesiydi.

upbit

24 Eylül günü itibariyle kripto paralar konusunda yeni AML ve KYC kurallarının uygulanmaya başladığı Güney Kore’de, Upbit borsası ve Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) hakkında sarsıcı bir iddia ortaya atıldı.

Dün yapılan Ulusal Meclis Denetim Toplantısı’nda konuşan milletvekili Yun Chang-hyun, Upbit ile FSC arasındaki ilişkiye değindi ve regülasyon kurumunun Upbit Borsası’na, regülasyonlara uyma konusunda kolaylık sağladığını iddia etti.

Hatırlanacağı üzere Güney Kore’de, bankalar ve kripto para borsalarına, sadece kimlik bilgileri olan hesaplardan para aktarılması izni verilmiş ve bu yeni kurallara da 24 Eylül tarihine kadar uyum sağlanması şart koşulmuştu. Uyum kurallarına sahip olduğunu gösteren önemli unsurlardan bir tanesi de Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikasına sahip olmaktı. Devletin bu kanunları getirmesindeki amaç olarak da, birçok ülkede olduğu gibi fiyat manipülasyonunu ve kara para aklamayı önlemek gösterildi.

%80 piyasa payına sahip Upbit ilk sırada

Güney Kore’de yeni regülasyon kuralları en az 70 borsanın operasyonlarını askıya almasını ya da tamamen sonlandırmasına sebep olmuştu. Yeni kurallara uyumluluk gösteren ilk borsa ise, ülkede piyasa payının yüzde 80’ine sahip olan Upbit’ti. Şirket, son tarih 24 Eylül olmasına rağmen 22 Ağustos’ta, tam uyumluluk raporunu FSC’ye sunmuştu. FSC de 17 Eylül’de bu raporu kabul ettiğini açıkladı.

“Upbit’e ek süre tanındı”

Milletvekili Yun Chang-hyun’a göre ise, raporu kabul edilen Upbit’in anında KYC yani müşterini tanı kurallarını uygulaması gerekiyordu ancak bunu yapamadı. FSC de, bunun üzerine borsaya ayrıcalık tanıdı ve süreci 6 Ekim’e kadar uzattı:

“FSC, Upbit’in KYC yükümlülüklerinin başlangıç tarihini 6 Ekim’e erteledi. Bu onlara özel bir bir davranış biçimi değil mi? Bunu bilerek yaptılar.”

Bankalar istemiyor

Uzun süredir tartışılan bu kurallar konusunda bankalar da risk almak istemediklerini birçok defa açıklamışlardı. Bankaların ayrıca, ISMS sertifikası ve anti-kara para aklama sistemleri elde etmek için milyon dolarlar harcayan orta ve küçük ölçekli borsalarla da çalışmayı reddettikleri belirtiliyor. Bu tür borsalar sadece Güney Kore’de olan birçok altcoin2i listelemeleriyle biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl