Hacker’lardan Çin en büyük elektrikli araç üreticisine Bitcoin şantajı

2022, kripto paralarda hack saldırıları yılı olurken, Çin en büyük elektrikli araç üreticisi de bu konuda mağdur oldu. NIO şirketinin verilerini çalan hacker'lar 2.25 milyon dolarlık Bitcoin talep ediyorlar.

hack (1)

2022’nin son günlerine girerken yine kripto para bağlantılı bir hack olayı yaşanıyor. Çin’in en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan NIO’nun, 2021 yılı Ağustos ayından önce yaptığı satışlarla ilgili birçok bilginin hacker’lar tarafından çalındığı ve bu hacker’ların şimdi de şirketten, bilgilerin dışarı sızdırılmaması karşılığında 2.25 milyon dolarlık Bitcoin istedikleri belirtiliyor.

İç soruşturma başlatıldı

Hacker’lar Aralık ayında gönderdikleri şantaj mail’inde, Bitcoin’lerin gönderilmesinin ardından çalınan bilgilerin de şirkete iade edileceğini yazdılar. Açıklamayı NIO firması yaparken, şirketin kendi içinde de bir soruşturma başlattığı belirtildi.

“Boyun eğmeyeceğiz”

NIO firması yaptığı açıklamada ayrıca, bu tür siber saldırılara boyun eğmeyeceklerini ve konuyla ilgili mağdur olan müşterilerin zararlarının da kendileri tarafından karşılanacağını aktardı. Dolayısıyla şirket hacker’ların isteklerini yerine getirmeyecek.

Bilindiği üzere 2022 yılı kripto para şirketleri için de “hack yılı” oldu. Toplamda 3 milyar dolardan fazla fon kripto şirketlerinden çalınırken, bunların çoğu merkeziyetsiz finans protokolleriyle bağlantılıydı.

Tüm bu hack olayları doğrultusunda ABD devlet kurumları da, Kuzey Koreli hack grubu Lazarus ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Tornado Cash’i yasaklamıştı. Tornado’nun bir geliştiricisi de hala Hollanda’da hapiste bulunuyor.

Öte yandan Alman otomobil parçaları üreticisi Continental de Ağustos ayında hack’lenmişti. Uzmanlar, Continental’in müşterisi olan Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW gibi otomobil üreticilerinin müşteri bilgilerinin çalınmış olabileceğini belirtiyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl