İyi niyetli hacker, Curve Finance’e 5.4 milyon doları geri verdi

Curve Finance'te dün yaşanan hack olayı hala konuşulmaya ve etkisini göstermeye devam ederken ‘c0ffeebabe.eth’ adlı iyi niyetli bir hacker ise 5.4 milyon dolarlık ETH'yi protokole geri gönderdi. Bu hacker, bir başka kötü niyetli hacker'dan önce hareket ederek fonların kontrolünü ele geçirdi.

hack (2)

Merkeziyetsiz finansta madencilerin kazanacağı muhtemel geliri ifade eden MEV’leri ayarlamaya yarayan botları kullanan bir hacker, Curve Finance’te hack’lenmek üzere olan fonları kurtardı ve protokole iade etti.

c0ffeebabe.eth adlı MEV bot operatörü, kötü niyetli bir hacker’dan önce davranarak 2879 adet ETH’nin kontrolünü sağlamayı başardı. Hacker, yaklaşık 5.4 milyon dolar değerdeki Ether’leri daha sonra Curve Finance’e iade etti.

Bilindiği üzere sabit coin işlemleri çapında en büyük merkeziyetsiz finans protokolü olan Curve Finance dün iki aşamalı bir hack saldırısı yaşamıştı. Bunlardan ilkinde havuzlardaki bir hatadan dolayı 26 milyon dolar çalınmıştı. Bu saldırıdan sonraki ikinci hack olayında ise 7.1 milyon adet CRV token (4.4 milyon dolar) ile 7680 adet wrapped Ether (14.37 milyon dolar) çalınmıştı. Fonlar, CRV-ETH havuzundan çekilmişti.

İşte c0ffeebabe.eth adlı iyi niyetli hacker, bu ikinci aşama hack saldırısının bir bölümünde imdada yetişti ve çalınmak üzere olan fonların bir bölümünü hacker’dan hızlı davranarak kurtarmayı başardı. Hacker’ın fonları geri gönderdiği zincir üstü verilerle de doğrulandı.

Kripto güvenlik firması Peckshield, yapılan hack saldırısı sonucunda Curve Finance’in kaybettiği toplam fon değerinin yaklaşık 52 milyon dolar olduğunu bildirmişti ancak bu geri gönderilen fonlarla, miktar yaklaşık 46.5 milyon dolara düşmüş oluyor.

Yapılan saldırı Curve Finance’teki toplam kilitli varlık değerinde de büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Saldırı öncesi 3.26 milyar dolar seviyesinde olan değer şu anda ise yaklaşık 1.74 milyar dolar civarında bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl