Hacker eylülde çaldığı fonların 10 milyon dolarını Tornado Cash’e gönderdi

Eylül ayında, bir balina hesaba gönderdiği tuzaklı link sayesinde fon sahibinden (o dönem) 24 milyon dolarlık kripto para çalan bir hacker 10 milyon dolarlık kısmı Tornado Cash'e gönderdi. Hacker, bu kişiden 13 bin adetten fazla Ether çalmıştı.

Kripto para dünyası özellikle 2021 boğa sezonundan sonra hack saldırılarında büyük artış görmeye başladı. Bu tarz hamlelerin son dönemde en çok kullanılan şekli ise “kimlik avı” saldırıları oldu.

İşte eylül ayında kimlik avı saldırısıyla bir kullanıcıdan o dönem itibarıyla 24 milyon dolar değerde olan 4851 adet Rocket Pool ETH (rETH) ve 9579 adet Lido Staked ETH (stETH) çalan hacker, bu fonları Tornado Cash’e göndermeye başladı.

Hacker, çaldığı rETH ve stETH’leri daha sonra 13.785 Ether’e ve 1.6 milyon dolarlık DAI’ye çevirmişti. İşte bu hacker, bugün 3700 adet ETH’yi Tornado Cash’e gönderdi. Bilindiği üzere ABD’nin Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) 2022’nin ağustos ayında Tornado Cash’i, kripto paralarda aklama faaliyetlerine izin verdiği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Tornado Cash geliştiricilerinden Alexei Pertsev de, bu konuyla alakalı Hollanda’da yargılanıyor.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere eylül ayında yaşanan olayda fonların sahibi olan kişi, kendisine hacker tarafından gönderilen linke tıklamış ve kripto paralarının kontrolünü bu kişiye adeta kendi elleriyle teslim etmişti. Aslında bu nedenle, oltalama ya da kimlik avı olarak bilinen bu saldırılara bir “hack” demek de doğru değil.

13 bin 785 adet Ether, bugünün dolar değeriyle yaklaşık 45 milyon dolara tekabül ediyor. Hacker’ın fiyatların yükselmesini bekledikten sonra harekete geçmesi de dikkat çekiyor. Saldırının yaşandığı dönemde Ether yaklaşık 1600 dolar civarında bulunuyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl