Hacker 1100 adet Ether’i Tornado Cash ile akladı

Yaklaşık 6 ay önce Poloniex borsasını hack'leyen kişi ya da kişiler bu sabah erken saatlerde toplamda 1100 adet ETH'yi mikser uygulaması Tornado Cash'e gönderdiler. Uzun süredir Ether'leri hareket ettirmeyen hacker, böylece 3.3 milyon dolar değerde parayı da aklamış oldu.

Kasım ayında Justin Sun’ın sahibi olduğu Poloniex borsasından 125 milyon dolar değerde kripto para çalan hacker ya da hacker’lar, 1100 adet Ether’i, ABD’nin büyük tartışmalarla yasakladığı mikser hizmet sağlayıcısı Tornado Cash’e gönderdi.

Hacker, ETH’leri 100’er adet olacak şekilde Tornado Cash’e transfer ederken, uzmanlar ise saldırının ve hırsızlığın arkasında Kuzey Kore’ye bağlı olan Lazarus grubunun olduğunu düşünüyor. Saldırganların, Poloniex’in bugüne kadar yaptığı ödül tekliflerine de hiçbir şekilde yanaşmaması, bu ihtimali daha da artırıyor.

Lazarus grubu, özellikle 2022 yılındaki Ronin ağı saldırısıyla adını dünyaya duyurmuştu. Grup, 600 milyon dolarlık kripto parayı çalmayı başarmıştı.

ABD, geçtiğimiz sene Tornado Cash’i ülkede yasaklamış ve bu uygulamanın, Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmesi için yapılan saldırılardan elde edilen paraları aklamak için kullanıldığını sebep göstermişti. Tornado Cash’in bir geliştiricisi de geçen sene bu sebepten Hollanda’da tutuklanmıştı.

Kripto para dünyası ise, Tornado Cash gibi uygulamaların insan hakkı olan mahremiyeti sağladığını ve bu nedenle yasaklanmasının da doğru olmadığını iddia ediyor.

ABD son olarak benzer sebeplerden ötürü Samurai Wallet geliştirici ve kurucularını da tutuklamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl