71 milyonluk kripto kaybeden kişiye hacker’dan teselli ödemesi

Geçtiğimiz hafta cuma günü, kurulan tuzak sonrasında 71 milyon dolar değerde 1155 WBTC'sini kaybeden kişiye hacker, 14 milyon dolarlık geri ödeme yaptı. Saldırganın kalan paradan herhangi bir bölümü daha yollayıp yollamayacağı ise bilinmiyor.

Kripto para dünyasında son dönemde çok fazla görülen tuzaklı link saldırılarının en büyüklerinden bir tanesi geçen hafta yaşanırken, hacker’dan ilginç bir geri ödeme geldi.

Cuma günü 71 milyon dolar değerde 1155 WBTC kaybeden kişiye, varlıkları çalan hacker bugün 14 milyon dolarlık bir geri ödeme yaptı. Hacker, parçalar halinde toplam 4676 ETH’yi mağdur olan kripto yatırımcısına geri gönderdi.

Ne olmuştu?

Bilindiği üzere son dönemde kripto para dünyasında kullanıcı dikkatsizlikleri üzerine hazırlanan tuzaklar artmaya başladı. Buradaki örnekte, mağdur kullanıcı kendi oluşturduğu bir adrese 1155 adet WBTC’sini göndermek istedi. Hesaba ilk etapta 0.05 ETH yollayan kullanıcının işlem geçmişinde bu adres görünür oldu. Ancak bu kişiyi takip eden hacker, başı ve sonundaki harfleri aynı yaparak benzer bir adres daha oluşturdu.

Mağdur kişinin hesabına da 0’a yakın değerde ETH yollayan hacker, böylece onun işlem geçmişine de girmiş oldu.

İşlem geçmişlerinde, genelde adreslerin başının ve sonunun görünüyor olması ise kişinin şaşırmasına sebep oldu. Sonuç olarak bu kişi aslında kendi 0.05 ETH gönderdiği adrese değil, onun üzerinde görünen ve çok benzer olan (ama aynı olmayan) adrese tüm WBTC’lerini yolladı.

Bu kişi eğer adreslerin tüm harflerini kontrol etseydi, başına bu durum gelmemiş olacaktı. Kopyala/yapıştır tarzıyla yapılan işlem burada 71 milyon dolarlık kayba neden oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

 1. Cabbar Yanıtla

  Hacker dedikleri kripto para borsalar milleti iyi sıkyolar. Enayi intihar etmesin die teseili parası geri yollamış

 2. Cabbar Yanıtla

  Hacker mağdur intihar etmesin die teselli ödüllü yollamış. Bence buradaki hacker kar krioto borsaların kendisi. Milletin parasını böyle indiriyolar

 3. ddd Yanıtla

  islem gecmisini gorunce kendisi yolasaydi tizzzzz
  buyuk bir yaan yok hesabu degisitirdi yok blmem ne