Hacker’lar, 1.3 milyon dolarlık kripto para ve lüks arabalarla yakalandı

Europol, Interpol, FBI, Fransa ve Ukrayna'nın ortak düzenlediği operasyonla bir fidye yazılım organizasyonu kuran iki kişi yakalandı. Suçlularla birlikte 1.3 milyon dolarlık kripto paranın yanında 375 bin dolar nakit ve iki de lüks araba ele geçirildi.

Uluslararası polis teşkilatı Interpol ve Avrupa Birliği’nin güvenlik teşkilatı Europol’un organize ettiği bir operasyonda iki önemli fidye yazılım operatörü yakalandı. Yapılan açıklamada, Amerikan Soruşturma Bürosu FBI, Fransa jandarma kuvvetleri ve Ukrayna polisiyle de işbirliği halinde çalışıldığı belirtildi.

Sanayi firmalarına yazılım saldırıları…

Europol’den yapılan açıklamada üyelerin 5 ilâ 70 milyon euro arasında fidye talepleriyle bilinen kişiler olduğu ve bir süredir arandıkları belirtildi. İkilinin, Nisan 2020’den itibaren Avrupa ve Kuzey Amerika’daki büyük sanayi firmalarına yönelik bazı yazılım saldırıları düzenlediği iddia ediliyor.

Hack’leyip milyon euro talep ediyorlardı

Suçluların, kötü niyetli yazılımı şirket sistemlerine soktuktan sonra verileri çaldıkları ve önemli dosyaların şifrelerini bu şekilde kırarak çalıştıkları aktarıldı. Şifreleri kıran hacker’lar, daha sonra şirketlere ulaşıp konuyla ilgili çözümü sunup karşılığında da milyon dolar değerde meblağlar istiyorlardı. İkili, talepleri kabul edilmez ise de şirketleri, çalınan verileri dark web’de satmakla tehdit ediyorlardı.

Kripto paraların yanında 375 bin dolar nakit ve iki lüks araba

Yetkililer, 1,3 milyon dolarlık kripto paralara ek olarak, 375 bin dolar nakit ve suçlulara ait iki lüks araca da el koydu. Bilindiği üzere fidye yazılımcıları genelde hem güvenli hem de hızlı olması sebebiyle karşı taraftan kripto para ödemesi talep ediyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl