2022’de iyi niyetli hacker’lara Immunefi vasıtasıyla 52 milyon $ ödendi

Kripto para platformlarındaki hataların/açıkların işlendiği ve ödeme süreçlerinin gerçekleştirildiği Immunefi platformu, 2022 yılında hacker'lara 52 milyon dolarlık ödül ödemesine aracılık yaptığını duyurdu. Şirketin ödediği en büyük rakam ise 10 milyon dolar olarak açıklandı ve bu meblağ Google'ın 2021 yılında ödediği toplam ödülü bile geride bırakıyor.

2022 yılında kripto-hack olayları rekor kırarken, siber saldırılarda çalınan toplam kripto para değeri 3 milyar doları aştı. Kötü niyetli hacker’lar kadar sistemlerdeki açıkları bulan ve bunun karşılığında ödül alanlar da vardı.

Ödüllerin ne kadar olması gerektiği ciddi şekilde tartışılırken, bu konudaki hataların bildirilme ve ödüllerin dağıtım süreçlerini yöneten Immunefi şirketi ise 2022 yılında 52 milyon dolarlık ödemeye vesile olduğunu açıkladı.

“Web3 hata affetmez, fonlar kaybolur”

Şirketin yaptığı açıklamada, web3 alanındaki ödül ödemelerinin, web2 dünyasını “rahatlıkla” geride bıraktığı belirtilirken, bunun sebebinin ise web3’teki hataların, fonların direkt olarak kaybına neden olması gösterildi. Özellikle akıllı kontratlar içinde kilitli olan fonların büyüklüğüne de dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada Web2 dünyasındaki kritik bir açık için 5 bin dolarlık bir ödül yeterli olabilir ancak bu rakam Web3’te işe yaramaz” denildi.

Wormhole ödülü tek başına Google’ın 1 yılını geçti!

Verilen bilgide çapraz zincir mesajlaşma protokolü Wormhole’da bulunan bir hatayla ilgili de iyi niyetl hacker’a 10 milyon dolar ödeme yapıldığı kaydedildi. Bu rakam Google’ın 2021 yılında Hata Ödül Programı çerçevesinde ödediği 8.7 milyon doların da üzerinde… Yani Wormhole’daki hatayı bulan hacker, Google’ın 1 yıllık verdiği toplam ödülden fazla para kazandı.

Immunefi ayrıca Ethereum için bir ölçeklendirme protokolü olan Aurora’daki bir hatayı bulan hacker’a da 6 milyon dolar ödül ödendiğini belirtti.

Şirket kurulduğu 2020’den bu yana da toplamda 65 milyon dolar ödül ödemesi yaptı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl