Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bugüne kadar hack’lenmeyen 5 büyük kripto para borsası

2019 yılı kripto para alanında birçok borsanın saldırıya uğradığı bir yıl olarak kayıtlara geçerken birkaç büyük borsa bu yılı da saldırıya uğramadan atlatmayı başardı.

2019 yılı, kripto para piyasasının bilgisayar korsanlığıyla her zamankinden daha fazla anıldığı bir yıl oldu. Geride bırakıyor olduğumuz bu senede aralarında Binance, Upbit, Bitpoint ve Bithumb’ın da bulunduğu lider borsalar, çeşitli saldırılara uğradı.

Bu saldırılarda Binance 41 milyon dolar, Upbit 50 milyon dolar, Bitpoint 28 milyon dolar ve Bithumb 13 milyon dolar zarar etti.

Peki, hack’lenmeyen kaç büyük kripto para borsası kaldı? Ne yazık ki sayıları fazla değil.

Coinbase

Bu borsaların en başında ABD merkezli Coinbase geliyor. 2012 yılında faaliyete geçen Coinbase, 9 yıldır hack’lenmedi. Borsa, CryptoCompare‘in bağımsız araştırması sonucunda güvenlik kategorisinde en yüksek puanı aldı.

Kraken

Bir diğer borsa da ABD’den ve yine eski bir şirket. 2011’de kurulan Kraken, birçok saldırı girişimine rağmen güvenliğinden ödün vermedi.

Gemini

Gemini, Facebook ile girdikleri hukuk savaşını kazanarak ünlenen Winklevoss kardeşler tarafından kurulan bir kripto para borsası. 2014 yılında açılan platform da bugüne kadar kripto para hırsızlığının yaşanmadığı borsalar arasında. CryptoCompare‘den tüm kategorilerin toplamında en yüksek puanı alarak ilk sıraya oturan Gemini’nin operasyon merkezi yukarıdaki iki borsa gibi ABD.

Huobi

Listenin devamında Çin menşeili Huobi var. 2013’te Leon Li’nin kurduğu Huobi, bir defasında 920 BTC ve 8100 LTC’yi yanlışlıkla 27 farklı hesaba gönderse de daha sonra tüm kullanıcılara gerekli ödemeleri yaptı ve hack’lenmedi.

Bibox

2017’de açılan ve yasal merkezi Singapur olan Bibox da henüz hack’lenmeyen borsalardan biri. Platform, yakın zaman önce siber güvenlik şirketi Hacken‘ın 100 borsa üzerinde yaptığı araştırmada en yüksek güvenlik puanını elde etti.

*Liste, 15 Aralık 2019 23.37’de Bibox’ın eklenmesi ile güncellendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl