Hakim Robinhood için yapılan manipülasyon şikayetlerini kabul etti

Komisyonsuz hisse senedi ve kripto para alım-satım platformu Robinhood için, geçtiğimiz sene dünyada büyük ses getiren GameStop olaylarında bir süre işlemleri askıya almasından ötürü açılan genişletilmiş bir davada, hakim yapılan manipülasyon şikayetlerini kabul etti.

Özellikle geçen seneki GameStop çılgınlığında kullanıcı işlemlerini bir süre kapatan Robinhood, birçok tartışmanın göbeğinde yer alırken, Miami bölge hakimi olan Cecilia Altonaga, şirket için yapılan bazı şikayetlerin dava açmaya yeterli olmayacağına hükmetmesine rağmen bazılarını ise kabul etti. Hakim Altonaga’nın verdiği bu kararla birlikte Robinhood’a karşı toplu dava açılabilecek.

“Şikayetlerin bir kısmı kabul edilebilirlik seviyesinin üzerinde…”

Bölge hakimi Altonaga tarafından dün yapılan resmi açıklamada, şikayetçilerin soruları arasında bazı ilginç noktalar bulunduğunu belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Şikayetçiler ilginç hukuki sorulara değiniyorlar. Gün sonunda baktığımızda şikayetöilerin piyasa manipülasyonu iddialarının kabul edilebilirk seviyesini aştığını görüyoruz”

Robinhood şirketinden gelen bir açıklamada ise o dönem atılan adımların arkasında olunduğu belirtildi. Şirket sözcüsünden yapılan açıklamada, “25 Ocak’ta yaşananlar, uzun yıllar görülmeyecek derecedeydi. Piyasadaki her hissedarın stresli olduğu bir dönemdi” ifadeleri kullanıldı.

Bazı şikayetçiler, Robinhood’dan yapılan “Likidite sorunumuz yok” açıklamasının yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ve bu yüzden satışa zorlandıklarını iddia ediyorlardı. Hakim ise bu şikayetleri kabul etmedi.

Hatırlanacağı üzere GameStop çılgınlığının tam ortasında, bir risk yönetim kurumu Robinhood’dan 3.7 milyar dolarlık bir meblağ yatırmasını talep etmiş ancak kurum bu talebi karşılayamamış ve sonunda da trader’ların GameStop ile diper bazı şirketlerin hisselerini almasını durdurmuştu.

İlk şikayet reddedildi ama…

Yatırımcıların konuyla ilgili ilk şikayeti de, GameStop ve diğer hisse senetlerinde önemli derecede açık pozisyonu olduğu belirtilen Citadel Securities ile ilgiliydi. Şikayetçiler, Citadel Securities’in Robinhood’a baskı yaparak, yatırımcıların hisse alımını engellemesini istediğini ve Robinhood’un da bunu yaptığını belirtmişlerdi.

Hakim Altonaga ise, Robinhood ve Citadel Securities’in bu iddiayı görmezden gelme talebini kabul etmiş ancak yatırımcılara bu konuda revize edilmiş bir dosya ile dava açma hakkını da tanımıştı.

Yargıç Altonaga, konuyla ilgili genişletilmiş bir davaya başkanlık ediyor. Mayıs ayında verilen bir kararda da, Robinhood için iddia edilen tekelcilik şikayetleri reddedilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl