Halka arz oldu, “yok artık” dedirtti: Piyasa değeri adeta uçtu

Kasım ayının 15’inde talep toplayarak halka arz olan Ekos Elektrik borsaya hızlı bir başlangıç yaptı. Henüz halka arz olmadan önce hakkında “yeni Astor, yeni Kontrolmatik” tarzında benzetmeler yapılan şirket beklenenden hızlı bir yükselişe imza attı.

Teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olan Ekos, elektrik üreticilerinin, şebeke operatörlerinin ve endüstriyel tüketicilerin elektrik altyapısı alanlarına destek sağlıyor. Bu yönüyle yapılan benzetmeleri haklı çıkartan şirket finansal tablolarda ise henüz bu şirketlerle aynı kalibrede görünmüyor. Buna rağmen adının birlikte anıldığı şirketlerin de etkisiyle Ekos hissesindeki hızlı yükseliş devam ediyor.

Piyasa değeri uçtu

21 Kasım’da Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladığında 3,5 milyar TL piyasa değerine sahip olan Ekos Elektrik kısa sürede piyasa değerini 10 milyar TL’nin üzerine taşımayı başardı. Ekos’un piyasa değerinin 10 milyar TL’nin üzerine çıkması ve enerji sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketleri geride bırakması “yok artık” dedirtti.

2023 yılının 6 aylık bilançosunda 36.5 milyon TL net kâr açıklayan Ekos, aynı dönemde 133,6 milyon TL net kâr açıklayan Say Yenilenebilir Enerji’yi piyasa değeri olarak neredeyse ikiye katladı.

Bugün yine tavan yapan ve 39,92 TL’ye ulaşan Ekos’un piyasa değeri 11 milyar TL’nin üzerine çıktı. Ekos’un 3 katı net kâr açıklayan SAYAS’ın piyasa değeri ise 6,80 milyar TL’de kaldı.

Sosyal medyada yatırımcılar ve uzmanlar sık sık borsadaki yanlış fiyatlamadan bahsediyor. Daha önce Astor’un Sabancı Holding’i geride bırakması, SASA’nın Koç Holding’i geride bırakması aynı şekilde tartışılmıştı. Şimdi de Ekos Elektrik’in piyasa değeri açısından pek çok enerji şirketini geride bırakması tartışılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl