2023 yılı için Borsa İstanbul’u değerlendirecek olsak “halka arz yılı” oldu demek muhtemelen yanlış olmayacaktır. Özellikle yılın ikinci yarısında peş peşe gelen halka arzlar hem güzel kazançlar sağladı hem de borsadaki yatırımcı sayısının katlanmasının yolunu açtı.

Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz olmaması ve pek çok arzın “tamamı eşit dağıtım” yöntemi ile gerçekleşmesi küçük yatırımcının tavan serilerini sürdürmesine yardımcı oldu. Ancak son dönemdeki halka arzlar bundan birkaç ay önceki halka arzları aratıyor.

Kale Seramik aralıksız 11 tavan yapmıştı

Temmuz ayında halka arz olan Kale Seramik adeta bu yıl yaşanacakların işaret fişeği oldu. 25 Türk Lirası ile halka arz edilen şirket, aralıksız 11 tavan yaparak 72 liraya kadar yükseldi. Bir iki günlük düzeltmenin ardından tavan serisine kaldığı yerden devam eden KLSER hissesi 140,10 TL’yi görerek tarihi zirvesine ulaştı. Hala o zirveden uzakta olan Kale Seramik, halka arz katılımcılarının parasını 5’e katlamasını sağlamıştı.

Aynı hafta halka arz olan Atakey Patates ve Fuzul GYO da 6’şar tavan ile yatırımcılarını güldürmüştü. Hatta düzeltmeden sonra tavan serisine devam eden iki şirket, paylarını satan yatırımcılara da pişmanlık yaşatmıştı.

İzdemir Enerji 14 tavanla rekor kırdı

8 Ağustos’ta talep toplayan ve 19 TL ile halka arz olan İzdemir Enerji (IZENR) beklenmedik bir tavan serisi yakaladı. Aynı hafta Tatlıpınar Enerji ve Ofis Yem ile birlikte halka arz olan İzdemir Enerji aralıksız 14 tavan ile rekor kırdı.

Ağaoğlu Grubu’nun iştiraki olan Tatlıpınar Enerji de 14 tavan serisi yakalayarak İzdemir Enerji’ye eşlik etti. 85 liraya kadar yükselen hisse sonrasında sert bir düşüş yaşadı ve hala zirvesinden çok uzakta.

Baydöner şaşırttı

Halka arz olacağı haberinin ardından pek çok espriye konu olan Baydöner, yakaladığı tavan serisiyle Borsa İstanbul yatırımcılarını şaşırttı. Görece zayıf finansal durumu ve düşük kar marjı ile çalışması Baydöner halka arzı için beklentileri düşürmüştü. Ancak gerçek anlamda “halka arz çılgınlığı” yaşandığını Baydöner halka arzı piyasaya göstermiş oldu. 21 TL ile işlem görmeye başlayan BYDNR hisseleri 72 liraya kadar yükseldi.

Ebebek’le başlayan hayal kırıklığı

Bu yılın şimdiye kadar en çok konuşulan halka arzı şüphesiz Ebebek halka arzıydı. Hem şirketin ülke genelinde bilinen bir şirket olması hem de halka arz çılgınlığının tam hızıyla sürmesi Instagram fenomenlerinin bile Ebebek halka arzıyla alakalı videolar çekmesine neden oldu.

Ancak bu kadar çok konuşulan ve rekor katılıma sahne olan Ebebek, beklenen performansı göstermedi. İzdemir, Kale Seramik ya da Baydöner gibi tavan serisi yapması beklenen EBEBK hissesi 6.tavanında seriyi bozdu ve günü eksiyle kapattı.

Rekorun yeni sahibi Tarkim: 16 tavan!

Gübre Fabrikaları’nın iştirak şirketi Tarkim uzun zamandır halka arz olması beklenen bir şirketti. Ancak halka arz haberi geldiğinde herkesi şaşırtan ve halka arz katılımcılarını sevindiren bir detay dikkat çekti. Yalnızca 5 milyon lot ile borsaya açılan şirket için piyasada rekor beklentisi oluştu ve bu beklenti karşılandı. Tarkim 16 tavan ile rekor kırdı.

Reeder Teknoloji bekleneni veremedi

Borsa İstanbul yatırımcılarının rekor beklediği bir diğer şirket de Reeder Teknoloji’ydi ancak olmadı. Hükümetin akıllı telefonlarda uygulayacağı indirim konusunda yerli ürün olmasıyla öne çıkan Reeder piyasada beklentileri yükseltmişti.

İlk 6 gün tavan serisi bozulmayan REEDR hissesinde beklenmedik şekilde 7.gün tavan serisi sona erdi.

Adra GYO kafaları karıştırdı

Reeder Teknoloji ve Hat-San Gemicilik ile aynı hafta işlem görmeye başlayan Adra GYO, halka arzdan sonra yatırımcısının yüzünü pek güldürmedi. Mevcut durumda yatırımcılar rekor katılım nedeniyle arzlardan çok düşük paylar alabiliyorken kısa süren tavan serisi mutsuzluğa neden oldu.

Adra GYO halka arzından sonra tavan serisinin 5 günde sonra ermesi “halka arzların eski tadı yok” dedirtti.

TAB Gıda halka arzı geliyor

Şimdi halka arz furyasının ne şekilde devam edeceğini gösterebilecek bir şirket borsaya geliyor. Uzun yıllardır beklenen TAB Gıda halka arzı için SPK’dan onay çıktı. Yılın en büyük halka arzını gerçekleştirecek olan TAB Gıda, yapacağı tavan serisiyle piyasayı sevindireceği gibi erken tavan serisi bozma durumunda karamsarlığa da neden olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl