100 milyon dolarlık kripto hack’i için FBI’dan Kuzey Kore açıklaması

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz sene Harmony'nin Horizon köprüsünde yaşanan ve 100 milyon dolarlık kripto paranın çalındığı hack saldırısının arkasında Kuzey Kore devletine bağlı olduğu iddia edilen Lazarus ve APT38 gruplarının olduğunu belirtti.

2022 yılında yapılan birçok hack saldırısının arkasında olduğu iddia edilen Lazarus grubuyla ilgili bir resmi açıklama da FBI’dan geldi. Kurum dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla Haziran ayında yaşanan Harmony’nin Horizon köprüsü saldırısının arkasında da Lazarus ve APT38 hack gruplarının olduğunu duyurdu.

“Engellemeye devam edeceğiz”

İki grubun da Kuzey Kore devletine bağlı olarak çalıştıkları belirtilen açıklamada, “FBI, Kuzey Kore’nin kendisine gelir sağlamak için siber suçlar ve sanal para hırsızlığı da dahil olmak üzere birçok yasa dışı faaliyeti araç olarak kullandığını ortaya çıkarmaya ve bunları engellemeye devam edecektir” denildi.

Neredeyse tüm dünya tarafından bir diktatör olarak görülen Kim Jong Un tarafından yönetilen Kuzey Kore, son dönemde hem ABD hem de BM tarafından balistik füze ve nükleer silah geliştirmelerini fonlamak için siber hack saldırıları düzenlemekle suçlanıyordu. Bu yüzden ABD, Tornado Cash adlı kripto para mikserinin kullanımını da ülkede yasaklamıştı.

60 milyon doları “yıkamışlardı”

Hacker’lar ayrıca bu ay başında da, bu saldırıdan elde ettikleri varlıkların 60 milyon dolarlık bölümünü Railgun adlı gizlilik protokolü vasıtasıyla yıkamışlardı. Bu kripto paraların bir bölümü de Bitcoin’e çevrilmişti.

FBI, çalınan varlıkların bir bölümünün, kripto para borsalarıyla yapılan iş birliği sonucunda dondurulduğunu da duyurdu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl