Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Harvard’ın ekonomi profesörüne göre Bitcoin’in çöküşü kaçınılmaz

Bitcoin’in geleceğini tahmin etmek şüphesiz zor bir şey. Uzmanlar ya aya gideceğine ya da çökeceğine inanıyor. Bitcoin‘in çökeceğini düşünenlerin ligine katılan son kişi Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Kenneth Rogoff… Kenneth Rogoff kimdir? Rogoff, Harvard Üniversitesi’nde görev yapan kamu politikası ve ekonomi profesörü. Yale Üniversitesi ve MIT dereceleri ile seçkin bir akademik geçmişe sahip. 2001-2003 yılları arasında IMF’nin baş ekonomisti olarak görev yaptı. Rogoff, aynı zamanda iyi bir satranç ustası. Böyle bir kariyere sahip olan bir kişinin Bitcoin hakkındaki görüşlerinin...

Bitcoin’in geleceğini tahmin etmek şüphesiz zor bir şey. Uzmanlar ya aya gideceğine ya da çökeceğine inanıyor. Bitcoin‘in çökeceğini düşünenlerin ligine katılan son kişi Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Kenneth Rogoff

Kenneth Rogoff kimdir?

Rogoff, Harvard Üniversitesi’nde görev yapan kamu politikası ve ekonomi profesörü. Yale Üniversitesi ve MIT dereceleri ile seçkin bir akademik geçmişe sahip. 2001-2003 yılları arasında IMF’nin baş ekonomisti olarak görev yaptı. Rogoff, aynı zamanda iyi bir satranç ustası. Böyle bir kariyere sahip olan bir kişinin Bitcoin hakkındaki görüşlerinin büyük ilgi görmesi kaçınılmaz bir durum.

 

Rogoff, Guardian’daki yazısında şöyle diyor:

“Dijital para birimlerinin ilki ve en büyüğü Bitcoin, dünyadaki en büyük balon mu yoksa teknoloji çağının en uç noktasında yer alan büyük bir yatırım bahsi mi? Benim tahminime göre uzun vadede teknoloji başarılı olacak ancak Bitcoin’in fiyatı çöküş yaşayacak.”

Rogoff, Japonya gibi bazı hükümetlerin dijital para birimlerini yasallaştırılmasında öncülük ettiklerini kabul ederken bunu finansal teknolojilerin küresel lideri olma arzusu olarak nitelendiriyor.

Rogoff’un Bitcoin’in çöküşüne ilişkin inancı, hükümetlerin Bitcoin’in başarılı olmasına izin vermeyeceğini ve Bitcoin kullanıcılarının onu terk etmeye zorlayacaklarını düşünen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un görüşleriyle örtüşüyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in ölümü ile ilgili tüm kehanetlerin gelecekte Bitcoin’in tehdit alanındaki kuruluşlarda bulunan insanlardan gelmesi ilginç.

Profesör, Bitcoin’in en sonunda çökeceğini ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğini öngöremediğini ifade ediyor. Yani, her bir Bitcoin yıllar sonra 1 milyon Dolar değerine ulaşabilir ve belki de geçmişteki tüm teknolojiler gibi kullanım ömrünü doldurabilir. Bu durumda Rogoff, bir zaman belirtmediği için onun bu görüşünün doğru çıkması kaçınılmaz olur.

Profesör Bitcorn’u hatırlıyor musunuz?

Başka bir profesör Mark Williams, 2013’ün Aralık ayında Bitcoin’in 2014 yılının ortalarında 10$’dan daha düşük bir değere sahip olacağını öne sürmüştü. Bu talihsiz öngörüsünün ardından Williams, “Profesör Bitcorn” olarak adlandırıldı. Bitcoin, Haziran 2014’te 600$’ın üzerinde kaldığında meydan okumaya devam etti ve zamanın tahminini haklı çıkaracağını söyledi.

Öngörüsü için bir zaman çizelgesi belirlemeyi reddeden Rogoff, en azından Mark Williams’ın kaderinden kaçındı.

Kaynak: CoinTelegraph

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl