Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan kripto paralar için vergi önerisi: Ne kadar isteniyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kripto paralarla yapılan işlemlere ve elde edilen gelirlere vergi getirilmesi önerisi sunuldu. Kurumun ilgili önerisinde, "Kripto varlıkların vergilendirilmesine yönelik bir düzenleme yer almamaktadır. Bunun iki yöntemle yapılması mümkündür" denildi.

Uzun tartışmalarla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin de konuyla ilgili bir muhalefet şerhi yayımladığı kripto paralar konusundaki regülasyonlara Gelir İdaresi Başkanlığı da müdahil oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan kurum, SPK mevzuatında var olan düzenlemelerin vergi içermediğini ve ek vergi maddelerinin de mevzuata eklenebileceğini belirtti.

Yapılan açıklamada kripto paralardan; işlem vergisi ve gelir vergisi olmak üzere 2 şekilde vergi alınabileceği kaydedildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto varlıklardan iki yöntemle vergi alınması mümkündür.

  • Alım satımlarda belli oranda (on binde 2) işlem vergisi uygulanması
  • Alım satımlardan elde edilen gelirden gelir vergisi alınması”

Açıklamada ayrıca işlem vergisi alınması durumunda, (SPK düzenlemesine tâbi olan platformlarda) stopaj oranının %0’a çekilebileceği, SPK düzenlemesine tâbi olmayan platformlarda ise stopaj yoluyla vergilendirilmeyen kazançların, genel eseslara dayanarak vergilendirilebileceği kaydedildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl