İngiliz Hazine Komitesi’nden kripto yorumu: Kumar gibi regüle edilmeli

İngiltere Parlamentosu'na bağlı olan Hazine Komitesi, kripto paralar konusunda çok tartışılacak bir rapor yayımladı. Raporda kripto paraların altında yatan somut bir değer olmadığı ve bu nedenle kumar statüsünde yer alıp, bu şekilde regüle edilmesi gerektiği belirtildi.

Kripto paralar konusunda küresel bir merkez olmak isteyen ancak sert yasaklarıyla da bilinen İngiltere’de, parlamentonun alt kanadı konumundaki Temsilciler Meclisi’ne bağlı olan Hazine Komitesi çok tartışılacak bir rapor yayımladı.

“Kumar gibi regüle edilmeli”

Raporda Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların yatırımcılar açısından oluşturduğu büyük riskler sebebiyle kumar şeklinde görülmesi ve bu statüde regüle edilmesi gerektiği ifade edildi:

“Bitcoin ve Ether başta olmak üzere kripto paraların altında somut bir değer yatmamaktadır. Volatil fiyatlar, bu tür varlıklara yatırılan tüm paranın kaybolmasına neden olabilir. Arkasında koruyucu bir varlık bulunmayan bu paralar regüle edilirse, yatırımcılar da daha güvenli bir bölgede olacaklarını düşüneceklerdir. Biz Hazine Komitesi olarak, bu tarz varlıkların bir an önce regüle edilmeye başlanmasını ve kumar statüsünde yer almasını öneriyoruz”

Muhafazakar Parti milletvekili olmasının yanı sıra Hazine Komitesi’ne başkanlık da yapan Harriett Baldwin de, 2022 yılındaki iflas ve çöküşlerin kripto paraların ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiğini belirtti.

CryptoUK’den tepki: Yanlış yönlendirici ifadeler…

İngiltere’de birçok politikacı ve piyasa katılımcısıyla birlikte çalışan, kararların alınmasında etkin olan ve regülasyon kuralları geliştiren bir oluşum konumundaki CryptoUK ise bu rapora tepkisiz kalmadı.

Yapılan açıklamada, raporun yanlış yönlendirici ve doğru olmayan ifadeler içerdiği ve yazılanlardan ötürü hayal kırıklığı yaşandığı kaydedildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl