Kripto paralara işlem vergisi geliyor! Oran ne kadar olacak?

Mayıs sonu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen kripto paralarla ilgili kanun teklifinde bir işlem ya da gelir vergisi olmaması sevinç yaratsa da, ABD medyasından Bloomberg bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın düğmeye bastığını iddia etti. Haberde, hükumetin son 20 yılın en büyük vergi kanunlarından birini hazırladığı ve kanun teklifinin de ay sonu TBMM'ye getirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

ABD medyasından Bloomberg, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, geçtiğimiz seneki depremlerde meydana gelen zararı karşılamak adına büyük bir vergi kanunu hazırladığını iddia etti. Daha çok şirketleri hedef alacak bu vergi kanununun, toplamda 7 milyar dolarlık (226 milyar TL) bir ek gelir yaratması hedefleniyor.

Haberde konuyla ilgili direkt bilgi sahibi olan kişinin, kimliğinin açıklanmamasını özel olarak istediği ifade edilirken, bakan Mehmet Şimşek’in de X üzerinden yeni vergi kanunun gelebileceğine dair attığı tweet’e vurgu yapıldı.

Kriptoda on binde 3…

Türkiye’de bulunan çok uluslu firmalardan en az %15 gelir vergisi elde etmeyi planlayan bakanlık, bu şekilde, gelecek sene 40 milyar TL’lik fazladan bir girdi görmüş olacak. Türk şirketlerine uygulanacak olan vergi düzenlemesinden 90 milyar TL beklenirken, kripto para odaklı faaliyet gösteren firmalar da unutulmadı.

Son dönemde kripto alanında vergi alınmayacağına yönelik birçok açıklama yapılmış olsa da, haberde kripto işlemleri üzerinden on binde 3’lük bir vergi alınmasının planlandığı yazıldı. Buradan beklenen ek gelirin de 3.7 milyar TL olduğu belirtildi.

Bloomberg geçtiğimiz günlerde de, AK Parti yetkililerine dayandırdığı haberinde hisse senetlerindeki kârlar üzerinden de vergi alınmasının planlandığını yazmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl