ABD enflasyonunun ardından piyasalarda eylül beklentisi arttı

ABD'de enflasyon rakamlarının beklenenden düşük açıklanması Fed'in eylül ayında indirim yapacağı yönündeki beklentileri ciddi şekilde artırdı. Powell'ın veri odaklı konuşmalarının ardından rakamlar da iyi gelince, eylül ayı beklentileri %80'in üzerine çıktı.

ABD’de haziran ayına dair yıllık enflasyon rakamı %3.0 olarak açıklanırken, bu durum piyasaların eylül beklentilerini de ciddi şekilde artırdı. Bugün açıklanan enflasyon rakamı için beklenti %3.1’di ancak hem manşet hem de çekirdek TÜFE’nin piyasa beklentilerinin altında gelmesi birçok yatırım varlığında yükseliş getirdi. Manşet enflasyon gibi, çekirdek enflasyonda da düşüş vardı. %3.4 beklenen çekirdek enflasyon %3.3 geldi.

Eylül beklentisi %81.3…

Piyasalar ise Fed’in 2020’nin mart ayından bu yana ilk kez faiz indirmesi için eylül ayını beklemeye başladı. Kısa vadedeki faiz oranlarını tahmin etmek için analistlerin ve ekonomistlerin takip ettiği “CME FedWatch Tool” rakamlarına göre, eylül ayı faiz indirim beklentisi şu anda %81.3 civarında bulunuyor. Powell’ın özellikle son 2 günde Kongre duruşmalarında “Veri odaklı gitmeye devam edeceğiz” açıklaması bu beklenti yükselişinde önemli pay sahibiydi. Bilindiği gibi ağustos ayında bir Fed toplantısı olmadığı için, bir faiz kararı da çıkmayacak.

ABD finans kurumu Citi de, bu hafta yayımladığı bir raporda eylül ve sonrasında 8 adet faiz indirmi beklediğini ifade etmişti. Citi, 2025 yılının temmuz ayına kadar toplamda 200 baz puanlık ve her indirimin 25’er baz puan olduğu bir indirim furyası bekliyor.

Bitcoin yükseldi ama…

Enflasyon rakamlarının iyi gelmesi ise Bitcoin’de beklenen tepkiyi getirmedi. Rakamların açıklanmasıyla birlikte ilk etapta 59 bin doların üzerine çıkan Bitcoin daha sonra ise Alman hükumetinin 3 bin adetten fazla BTC’yi hareket ettirmesiyle yeniden düştü. En büyük kripto para, haberin yazıldığı dakikalarda 58.300 dolar civarında fiyatlanıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl