Yanlış anlaşılan BlackRock açıklaması Hedera (HBAR) fiyatını yüzde 110 yükseltti

Hedera ağının arkasındaki kurum olan HBAR Vakfı'nın BlackRock'ın bir para piyasası fonunun kendi blok zinciri üzerinde tokenize edildiğini açıklaması HBAR token'da büyük artış getirdi ancak burada bir ortaklık olmaması, konunun ciddi şekilde yanlış anlaşılmasına yol açtı. HBAR %110 yükseldi ve sonra %30'a yakın bir düşüş gösterdi.

Hedera ağının kendi token’ı olan HBAR, yapılan bir BlackRock açıklamasıyla %110’a yakın artış gösterdi. Bir fonun tokenize edilmesinde BlackRock’ın da yer aldığı duyurusu, büyük bir yanlış anlaşılmaya yol açtı.

HBAR Vakfı dün, BlackRock’ın ICS ABD Hazine tahvili para piyasası fonunun Hedera blok zinciri üzerinde token’laştırıldığını duyurdu. Tokenizasyon ise blok zinciri altyapı firmaları olan Archax ve Ownera tarafından şirketlerin kendi istekleriyle, BlackRock ile herhangi bir iş birliği olmadan yapıldı.

Hedera’nın açıklamasının BlackRock ile bir ortaklık kurulmuş anlamı çıkacak şekilde yapılması ise fiyatı adeta fırlattı! Fiyat 0.18 doların da üzerine çıktı ancak daha sonra düştü ve 0.11 dolara indi.

Sosyal medyadaki büyük tepkilere ve piyasa manipülasyonu iddialarına cevap veren Archax CEO’su, “Bu Archax olarak sadece bizim tercihimizdi. Başka bir durum söz konusu değil” dedi.

Bilindiği üzere BlackRock şirketi RWA olarak da adlandırılan gerçek dünya varlıklarının token’laştırılması alanına ses getiren bir giriş yapmıştı. 10 trilyon doları yöneten şirket, Ethereum üzerinde USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu’nu başlatmıştı. Bu amaç doğrultusunda çıkarılan BUIDL token da nakit ABD doları, ABD Hazine tahvilleri ve yeniden alım anlaşmaları tarafından destekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl