Hegic Coin Nedir? Hegic Protokolü projesi ve geleceği

Hegic Coin nedir soruları son yükselişle beraber arama motorlarında en fazla aratılan kelime oldu. Hegic protokolüyle ilgili projesini, geleceğini ve daha fazlasını öğrenmek isteyenler içeriğimizden detaylı bilgilere sahip olabilir.

Hegic Coin nedir?


Hegic, Ethereum üzerine inşa edilmiş, zincir üzerinde eşler arası bir opsiyon ticareti protokolüdür. Hegic ile, alım satım için KYC veya kayıt gerekmeden 7/24, nakit ödemeli, zincir üstü ETH ve BTC alım/satım opsiyonlarında işlem yapabilirsiniz.
Riskten korunma (hedge kontrat) sözleşmesi, sahibine veya alıcıya belirli bir fiyattan herhangi bir varlık alma veya satma hakkı veren ve aynı zamanda satıcıya bir varlık satın alma veya satma yükümlülüğü getiren, opsiyon benzeri, zincir üstü bir sözleşmedir. Bu riskten korunma sözleşmeleri, gözetimsiz, güvenilmez ve sansüre karşı dayanıklıdır. Hedge sözleşmeleri, kilitlenen likidite ve kodu bağımsız olarak yürüten Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından garanti edilir.

HEGIC coin, Hegic protokolünün tüm token sahipleri arasında ödeme ücretlerinin %100’ünün dağıtılması için kullanılan bir ERC-20 tabanlı bir token’dır. Biriken işlem ücretleri, her üç aylık dönem boyunca tüm HEGIC sahiplerine dağıtılır. Sahipler daha sonra oranları, uzlaşma ücreti boyutlarını, kullanım fiyatı çarpanlarını ve desteklenen varlık türlerini belirleyerek yönetime katılabilirler. Ayrıca HEGIC token sahipleri, sözleşme satın alırken %30 indirim fırsatı yakalar. 3milyar toplam arza sahip olan Hegic token’ın dolaşımdaki arzı ise 703 milyon’dur. 

1.5 yıldır kullanıcılara hizmet veren Hegic plâtformunda 2.275 opsiyon trader’ı bulunmaktadır ve bugüne kadar 7.450 tane de alım ve satım opsiyonu trade edilmiştir. Toplamda 5.640 Hegic Token holder’ı vardır. 28 Mart itibariyle projenin piyasa değeri 37 milyon dolar iken plâtformdaki kümülatif opsiyon hacim 586 milyon dolar civarındadır. 

Hegic Protokolü
Hegic Protokolü

Hegic Projesi


Hegic projesi nedir şeklindeki soruya cevap verilirse, güvenilir olmayan opsiyon ticaretini geliştirmek isteyen likidite sağlayıcıları için bir havuz modelini entegre eden bir mekanizma sunar. Hegic, 28 Ocak 2020’de hayata geçirilmiştir. Molly Wintermute olarak bilinen takma adlı bir DeFi geliştiricisi tarafından kuruldu. Molly Wintermute attıığı tweet’ler ile, Hegic platformundaki gelişmelere ve yükseltmelere ve türevlerdeki günlük hacim kayıtlarını vurgulayan istatistiklere odaklanmıştır.

Zincir üstü opsiyon alım satım imkanı sunan Hegic, Ethereum tabanlı bir platform olduğu için, trader’ların kâr için girebilecekleri veya işlem ücretlerinin bir kısmı için doğrudan bir likidite sağlayıcısı olarak katılabilecekleri bir opsiyon ticaret portalıdır. Sözleşmelerin her biri, üçüncü taraf işlemcilerin katılımı olmaksızın merkezi olmayan bir şekilde tamamen oluşturulur, sürdürülür ve düzenlenir.

Hegic’in temel özelliklerinden bazıları ETH ve DAI havuzlarıdır. Hegic ETH havuzu gözetimsiz yani çevrim dışıdır ve likidite sağlayıcıları ETH’de kazanç sağlayabilir. Bu havuza yatırılan ETH’nin tamamı, ETH opsiyon seçeneklerinin satışı için kullanılır ve bu seçeneklerin sahipleri, süresi dolduktan sonra DAI’larını ETH ile takas edebilir. Karşılığında, opsiyonu satın alan kişi bir prim öder. Bu prim, opsiyon iki gün veya dört haftaya kadar sona erdiğinde likidite sağlayıcılarına orantılı olarak dağıtılır. DAI havuzu, DAI likidite sağlayıcıları içindir ve genellikle ETH satım opsiyonlarının satışı için kullanılır. Bu havuz, sağlayıcıların wDAI token’ları için DAI paylarını sağladığı yerler satın almak isteyen tüccarlar içindir.

Hegic Coin
Hegic Coin

Hegic Coin Geleceği


Hegic Coin geleceği merak ediliyor ve kripto para analistleri, gelecekte olumsuz bir eğilim olacağını ve HEGIC’in para kazanmak için iyi bir yatırım olmadığını ima ediyor. Bu kripto para birimi olumsuz bir görünüme sahip olduğundan, portföy oluşturmak yerine başka projeler aramalarını öneriyor. Ancak uzmanlar, day-trade imkânı verecekse bunun değerlendirilmesini de tavsiye ederek uzun vadeli tutulmasının bir anlamı olmadığını söylüyor.

Hegic Coin Binance
Hegic Coin Binance

Hegic Coin Yorum


Hegic Coin yorumları negatif olsa da opsiyon piyasalarının gelişimiyle birlikte kendisine iyi bir yer bulabilir. Hegic, ilk olarak hayata geçtiği zamanda en yüksek piyasa değeri ve kilitli toplam değer (TVL) ile merkezi olmayan seçenekler arasında en iyisiydi. Merkezi olmayan opsiyon piyasasında büyük bir potansiyel mevcut ve şu anki durumu çok iyi olmasa da her an sıçrama yapabilecek durumdadır.

Hegic Coin Alma


Hegic Coin almak için çeşitli merkezi veya merkeziyetsiz borsalardan işlem yapılabilir. Dünyanın en hacimli borsası Binance başta olmak üzere Gate.io, KuCoin, OKX, MEXC, Coinex, DigiFinex gibi merkezi borsalardan ziyade Uniswap, Sushiswap gibi merkeziyetsiz borsalardan da alınıp satılabiliyor. En fazla alınıp satılan işlem çiftleri USDT, BUSD, BTC ve ETH olarak göze çarpıyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl