Helium hakkında Forbes’tan büyük iddia: Sessizce servet yaptılar

Geçtiğimiz günlerde Solana (SOL) ağına geçişini yapacağını duyuran ve ABD’li GSM devi T-Mobile ile anlaşma imzalayan Helium’un (HNT) kurucuları ve bazı çalışanları, projeden orantısız bir şekilde kâr elde etmekle suçlandı.

Forbes tarafından yayımlanan bir araştırma dosyasına göre, Helium şirketinde çalışanlar, aileleri, arkadaşları ve ilk yöneticiler de dahil olmak üzere içeriyle bağlantılı birtakım kişiler 30 cüzdanla ilişkilendirildi. Bu cüzdanların, platformun 2019’da piyasaya sürülmesinin ilk üç ayında tüm HNT token’larından en az 3.5 milyonunu ürettiği ortaya çıktı. Bu üretilen token’ların değeri, HNT’nin geçen sene ulaştığı zirve fiyatında yaklaşık 250 milyon dolara karşılık geliyordu.

Bulguları kısmen zincir üstü verilerden elde eden rapor, bu hesapların o sırada dolaşımdaki tüm HNT token’larının neredeyse yarısını oluşturduğunu ortaya koyuyor. Özellikle lansmandan sonraki altı ay içinde şirket içindekilerin, HNT token’larının dörtte birini ürettiğinin altı çiziliyor.

Forbes, cüzdan sahiplerinin bu üretilen token’ları tavan fiyattan satarak zenginleştiğini iddia ediyor.

Helium’un yatırımcılara ‘Halk Ağı’ vaatleri

Bu arada, yatırımcıların pasif gelir kazanmak adına HNT madenciliği yapacak Wi-Fi yönlendiricilerine benzeyen cihazlara 500 dolar harcamaları gerekiyordu. Yatırımcılara, proje yükselişe geçtiğinde ağdaki kazanımların herkese paylaştırılacağız sözü verildi.

Buna örnek olarak cihazlardan biri Kaliforniya’da yaşayan Helium CEO’su Amir Haleem’e bağlıydı. Araştırmaya göre cihazın ilk üç ay içinde 250.000 HNT madenciliği yaptığı söyleniyor. Cüzdan, 25 milyon dolar değerindeki madencilik ödüllerinden 455.000 HNT kazandı.

Şirket yöneticisinin yaptığı işlemler, Helium’un ‘Halk Ağı’ başlığı altında demokratikleştirilmiş bir sisteme sahip olma ilkesine aykırı olduğunu gösteriyor. Ayrıca şirket içindekiler, en kazançlı günlerinde elde ettikleri büyük serveti stok yapmakla da suçlanıyor.

Öte yandan, yöneticilerin, şirketle bağlantılı olan kişiler için tüm HNT’nin yaklaşık üçte birini garanti eden HST token’larından kazanılan miktarı açıklamayarak izlerini örttükleri iddia edildi.

Bununla birlikte topluluk, düşük kazançlardan ve cihazların gönderilmesinin neredeyse bir yılı geçmesinden dolayı şikâyette bulundu.

Tartışmalar sürerken Helium’un yeni adımları

Tartışmaların ortasında Helium, 5G ağından yararlanan başka bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Proje kapsamında Helium, ağına erişim için ödeme yapacağı DISH ve T-Mobile ile anlaşma imzalamıştı.

Helium topluluğuna geçtiğimiz ay blok zincirin Solana ağına taşınması önerilmişti. Oy çoğunluğu ile kabul edilen teklif sonucunda HNT’nin bu yılın sonlarına doğru Solana ağına geçiş yapması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl