halving

Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan, blok zinciri ağı Helium’da (HNT) ilk ödül yarılanması (halving) gerçekleşti.

Bugün itibari ile aylık olarak piyasaya sürülen HNT miktarı, 5 milyondan 2.5 milyona indi. Böylece, yeni HNT arzı yarı yarıya azalmış oldu. HNT fiyatı, halving sonrası yatay seyrederken öncesinde görülen fiyat artışı dikkat çekiciydi. Kripto para, halving günü yaklaşırken 11 dolardan yüzde 37 artışla 15 dolara kadar yükseldi.

Helium’da halving’ler her iki yılda bir gerçekleşecek şekilde planlandı. Kripto parada maksimum HNT arzı dolaşımda olana kadar halving sürecek. İlk olarak halving programı, maksimum 240 milyon HNT arzına göre tasarlandı ancak yavaş blok sürelerinden dolayı ilk yıl amaçlanan 60 milyon HNT’nin 43 milyonu üretilebildi. Bu nedenle maksimum HNT arzının 223 milyon HNT olması bekleniyor. Bu nedenle halving 10 yıl boyunca devam edecek.

Bilindiği üzere Bitcoin’de de bir halving mekanizması var ve blok ödülleri her dört yılda bir olmak üzere yarı yarıya düşüyor. Bitcoin’deki son halving, 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti ve bir sonraki ise tahmini olarak 27 Mart 2024’te meydana gelecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl