Helium’da neler oluyor? Gelirler ve HNT token’da büyük düşüş var

Kablosuz ve merkeziyetsiz veri gönderme ağ projesi olan ve bir dönem revaçta olan Helium'da son dönemde üst üste ortaya çıkan sorunlar dikkat çekiyor. Şirketin iki teknoloji şirketiyle yaptığını duyurduğu anlaşmanın aslında gerçekten yapılmamış olması, Helium gelirlerinin ciddi şekilde azalması ve HNT token'daki düşüş, Reddit ve Twitter başta olmak üzere kullanıcı ve yatırımcıların tepkisine neden oluyor.

Merkeziyetsiz ve kablosuz ağ projesi Helium, zor zamanlar yaşıyor ve topluluğu tarafından da adeta topa tutuluyor. HNT fiyatının Kasım ayındaki zirve olan 54 dolardan şu an 9 dolara düşmüş olması, piyasadaki genel koşullarla açıklanabilse de, topluluk üyeleri ve özellikle cihazlara yatırım yapanlar, gelirlerin düşüklüğünden şikayet ediyor.

Aslında tartışmalar geçtiğimiz hafta Liron Shapira adlı bir yatırımcının Twitter’da yazdığı “thread” ile başlamıştı. Helium’un uzun bir dönem iyi pazarlandığını ve bu sayede web3 yatırımcısı a16z’nin liderlik ettiği bir yatırım turunda 365 milyon dolar yatırım aldığını belirten Shapira, tüm dünyadan kullanıcıların da “hotspot” olarak bilinen yansıtıcı modemler için toplamda 250 milyon doları aşan bir yatırıma, bu pazarlama stratejisi sayesinde ikna olduğunu belirtti.

Shapira tweet’lerinde, tüm bu büyük yatırımlara rağmen topluluk üyelerinin uzun süredir oluşan pasif gelirlerden hiçbir şekilde memnun olmadıklarını yazdı ve rakamlar ile ekran görüntüleri paylaşarak bu iddiasını kuvvetlendirdi.

“Cihaz harcaması 400-800 dolar ama ayda 20 dolar gelir var”

Özellikle Reddit’teki tartışmaları aktaran Shapira, “Ortalama bir yatırımcı, bir ‘hotspot’ cihaz için 400 ilâ 800 dolar arasında para harcadı. Aylık 100 dolar civarı bir gelir hedefliyorlardı ancak kazançlar son dönemde aylık 20 dolara kadar düştü. Aslında bu rakam 20 dolar değil. Sadece 0.01 dolar… Kalan 19.99 dolarlık kısım se ağın büyümesi için yapılan yatırım ve HNT token’daki manipülasyonlardan gelen geçici yardım parası…” dedi.

30 milyon HNT, Nova Labs’e ayrılıyor

Helium’un özellikle Haziran ayı gelirlerinin çok fazla düşmesi ve bu gelirlerin büyük bölümünün de proje sistemi gereği Helium’un arkasındaki şirket olan Nova Labs’e ayrılması da önemli bir tartışma konusu oldu. Shapira’nın tweet’lerine göre senede 30 milyon HNT (şu anki değeri yaklaşık 280 milyon dolar) Nova Labs’e gidiyor.

İki teknoloji şirket ortaklığı açıklandı ama…

Bu hafta ayrıca Helium’la ilgili önemli haberler de yer aldı. Helium, web sitesinden Lime ve Salesforce şirketleriyle yaptığı ortaklığı duyurdu ancak bu haberler yayılınca, duyuru siteden kaldırıldı. Çünkü iki şirketin aslında Helium ile çalışmadığı belirtilmişti.

Helium CEO’su Amir Haleem ise dün yazdığı bir blog yazısında, şirketin pilot programı için iki şirketle anlaştıklarını ve onlardan onay aldıklarını söyledi. Şirketin gelir eleştiriyle ilgili de yazan Haleem, toplam gelirin 54 milyon dolar olduğunu ve büyüme rakamlarının ve ağa bağlanan cihaz sayısının da arttığını belirtti.

5G ve token karmaşası

Öte yandan Nova Labs de Helium projesinin bir sonraki gelişim dönemiyle ilgili de önemli adımlar atmaya hazırlanıyor ancak belirsizlikler hala çok fazla… “İkinci bölüm” adındaki bu geliştirmeler 5G bağlantısı da dahil, yeni token’ların oluşturulmasını kapsıyor. Ancak konuyla ilgili detaylar da hala bilinmiyor. 5G nod’ları kullananlar için çıkarılacak yeni token’lar ve 5G kullanmayanlar için çıkarılacak token’ların ne kadar olacağı belli değil ancak dolaşıma bu konuda daha fazla token geleceği kesin…

Maksimum arzı 223 milyon olan HNT token, haberin yazıldığı dakikalarda ise 8.6 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl