Hindenburg ‘short’ pozisyonunu açıkladı, Block hisseleri çakıldı

Yatırım ve araştırma şirketi Hindenburg Research, Jack Dorsey'in ödeme şirketi Block’un kullanıcı sayısını şişirdiğini ve maliyetleri az gösterdiğini iddia ederek short pozisyonda olduğunu açıkladı. Gelişmenin ardından şirketin hisseleri çakıldı. Block ise raporu ‘yanıltıcı’ olarak nitelendirerek araştırma şirketine karşı yasal işlem başlatma niyetinde olduğunu bildirdi.

Açığa satış (short) odaklı yatırım şirketi Hindenburg Research, yaptığı açıklamada, Jack Dorsey liderliğindeki ödeme şirketinin kullanıcı sayılarını şişirdiğini ve müşteri edinme maliyetlerini düşük gösterdiğini iddia ederek Block’ta kısa (short) pozisyon tuttuğunu söyledi.

“Hesapların yüzde 40 ila yüzde 75’i sahte”

Hint şirket Adani Group’ta gerçekleşen 100 milyar dolarlık bir piyasa düşüşünün arkasında olan ABD’li açığa satış (short seller) şirketi, raporunda eski Block çalışanlarının inceledikleri hesapların yüzde 40 ila yüzde 75’inin sahte olduğunu belirtti. Şirket ayrıca, Block’un dolandırıcılığa karıştığını veya tek bir kişiye bağlı ek hesapların olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti.

Hindenburg, Block’un sahte ve yinelenen hesaplarla dolu yanıltıcı “işlem yapan aktif” ölçümleri bildirerek Cash App platformunda kaç kişinin bulunduğunu “gizlediğini” de öne sürdü.

Raporda, Cash App uygulamasının banka hesabı olmayan müşterilere hizmet verdiği ifade edildi.

Hindenburg raporu, Block hisselerini sert düşürdü

Block hisseleri, raporun ardından sabah işlemlerinde yüzde 20 düşüşle 58,39 dolara geriledi. Kayıpların seans boyunca devam etmesi halinde, hisse senedinin Mart 2020’den bu yana en sert düşüşünü kaydedebileceği söyleniyor.

Bu hamle, kredi kartı sektörünü sarsmak amacıyla 2009 yılında San Francisco’daki dairesinde Block’u kuran ve yaklaşık yüzde 8’lik hissesiyle şirketin en büyük hissedarı olan Dorsey’e karşı bir meydan okuma olarak görülüyor.

New York Üniversitesi’ni bırakan Dorsey, iki yıl öncesine kadar zamanını ödeme şirketine ve 2022 yılında Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınan diğer girişimi Twitter’a harcıyordu.

Hindenburg, web sitesinde yayınladığı bir notta, “2 yıllık araştırmamız, Block’un yardım ettiğini iddia ettiği demografik gruplardan sistematik olarak yararlandığı sonucuna vardı.” dedi.

Ekonomik endişelerin tam ortasında Dorsey’e şok

Rapor, sürekli artan fiyatlar karşısında tüketicilerin satın alma gücüne ilişkin endişeler ve ekonomik çöküş tahminleri nedeniyle ödemeler sektörünü belirsizliğin sardığı bir dönemde yayımlandı.

Bu endişeler geçen yıl Block’un hisselerinde yüzde 60’tan fazla bir düşüşü tetiklemişti.

Block’tan Hindenburg’e karşı yasal işlem

Hindenburg’in iddialarının ardından Block ise raporu ‘yanıltıcı’ olarak nitelendirdi. Dorsey’in şirketi ayrıca, SEC ile birlikte çalışarak araştırma şirketine karşı yasal işlem başlatma niyetinde olduğunu bildirdi.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“Hindenburg, yalnızca açığa satış yapanların hisse senedi fiyatlarındaki düşüşten kâr elde etmelerini sağlamak amacıyla tasarladığı bu tür saldırılarıyla tanınıyor. Raporun tamamını kendi verilerimiz bağlamında inceledik. Bunun yatırımcıları aldatmak ve kafalarını karıştırmak için tasarlandığına inanıyoruz. Düzenli açıklamaları olan, yüksek düzeyde düzenlemeye tabi bir kamu şirketiyiz. Ürünlerimize, raporlamalarımıza, uyum programlarımıza ve kontrollerimize güveniyoruz. Tipik açığa satış taktikleri dikkatimizi dağıtmayacaktır.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl